Привіт, друзі! Щось мені підказує, що «без планів», як я написав в минулому році – не є добре, тому я все ж таки що-небудь собі запланирую на майбутній рік.

Традиційний і дев’ятий за рахунком передноворічний пост з підсумками. Так як я ніяких особистих планів не ставив в минулому році, то порівнювати нічого не буду. Просто розповім, як пройшов рік, що сталося, які відчуття. І, звичайно, багато фото.

Ще одна непорушна традиція – залишати посилання на минулорічні підсумки.

А я б хотів почати з самої суті підведення підсумків.
В минулому році я писав в загальний робочий чат, просив кожного з колег написати свої підсумки. Велика частина почули мене. В цьому році я знову написав в чатик велике повідомлення:

Побачити це велике повідомлення

Друзі, прошу 5 хвилин вашого часу.

Це правда важливо, і саме для вас, а не для мене. Зверніть увагу!

Несподівано вже майже грудень місяць. А значить скоро почнеться шалений ритм життя, біганина і тотальне неуспевание будь-яких справ… Тому пишу вам заздалегідь!

Ті, з ким ми працюємо як мінімум до 2017 року, а також ті, хто читає мій блог, знаєте, що щороку я пишу пост за підсумками року. Рік тому я написав таких аж два: особистий і про бізнес.

В минулому році я кидав в загальний чат повідомлення із пропозицією для кожного – написати подібний пост для себе самого. Це не обов’язково має бути публічна справа, ви можете написати це для себе, зберегти на компі (а краще хмара кудись) і згадати про файл через рік. Публічно це для найсміливіших (можна написати пост в улюбленої соцмережі).

*Що це за підсумки?*

Підсумки — це все те, що з вами сталося за цей рік. Все, що ви запам’ятали (раз запам’ятали, значить це знакова подія), все, що ви хотіли б відзначити важливого. Це можуть бути як позитивні події, так і не дуже. Потім, через деякий час, ви зрозумієте, що навіть негативні події були насправді позитивними, вони вас навчили чогось, зробили вас сильніше, розумніше і крутіше. Так завжди, повірте моєму досвіду.

*Навіщо?*

Я пишу підсумки року, починаючи з 2010 року. Так що в цьому році буду писати їх в 9 разів! Тобто ось уже 9 років я займаюся цим. Повірте, це крута річ, я встиг оцінити за минулий час. Я пишу їх публічно в своєму блозі, мені дуже зручно потім це переглядати, коли захочеться згадати минуле.

Так навіщо це все? По-перше, ще раз пережити яскраві події. По-друге, відзначити для себе самого свої досягнення. Це, мабуть, саме головне – переконатися, що рік пройшов не даремно, що ви стали краще, зазначені події – яскраве тому підтвердження.

В-третіх – множник досягнень, оцінити це ви зможете тільки через рік і більше. Комбо! Ось я, наприклад, прочитуючи пост, який писав про підсумки 5 років тому, можу про себе сказати, ну нічого собі я був наївний, а успіхи-то якісь несуттєві, плани такі смішні. А от тоді мені здавалося все іншим: круті успіхи, амбітні плани. Це говорить про зростання. І не так, що пройшло 5 років, а я все теж дно, навпаки – минуло лише 5 років, а я як виріс!

Ви зможете згодом прочитати торішні звіти і посміхнутися, погладити себе по голові і сказати: «Я молодець!»

*Ще раз – навіщо?*

Один важливий момент – поставити після підбиття підсумків мета. Мета на майбутній рік. Міні-амбітну мету. Міні – тому що всього на рік. Амбітна – тому що мета не може і не повинна бути млявою, вона повинна надихати вас до дій. Щоб рости. Щоб прагнути. Щоб через кілька років сказати, блін, треба ж як я виріс!

*Час… Тік-так…*

Не треба відкладати це. Почніть сьогодні ж увечері. Почніть в ці вихідні. Можна взяти пляшку вина, випити келих і справа піде простіше, думки в голову йти вільніше. І ви будете трішки чесніше перед самим собою.

Загалом, не відкладайте. Я одного разу відкладав-відкладав, довелося дописувати 31 грудня в 11 вечора, а публікувати опівночі, намагаючись встояти перед натиском дружини: ти не офігел чи сидіти перед компом, коли я тут бігаю. Це було дуже безвідповідально і недобре, вести себе так, але я дав собі обіцянку, що кожен рік, без жодних відмазок я буду публікувати підсумки року (до настання нового року) і ніяк інакше.

*Чому ви мені не вірите?*

Є якісь реальні причини, чому ви мені не вірите і пропускаєте це повз вуха зараз?

Якщо не вірите моїм досвідом, повірте своїм особистим. А щоб з’явився свій особистий досвід, вам треба взяти і написати підсумки цього року, щоб через рік у вас була своя думка на цей рахунок. Хоча рік — це зовсім мало, щоб робити висновки, але чекати кілька – занадто довго.

Просто зробіть. Без сумнівів. Навіть якщо не хочете, все одно зробіть. Ви ж роботу робите кожен будній день не завжди, тому що вам в кайф і капець як весело, а тому, що треба так. Вважайте, що у вас робота на будинок – виділити 2 години ввечері на написання.

Я перевіряти не буду, але вам самим буде соромно, якщо не зробите.

*Навіщо це мені?*

Навіщо мені підводити підсумки я прекрасно знаю. А навіщо мені, щоб ви цим займалися? А не насрати мені? А от і ні, не насрати. І це чиста правда.

Я хочу, щоб МИ розвивалися і росли РАЗОМ, щоб наша дружна команда ставала сильнішою, розумнішою і крутіше разом! І я буду всіляко вам в цьому допомагати і змушувати. Книги он там стоять теж не тому, що мені ставити їх будинку нікуди і я притягнув їх, щоб тут припадали пилом. Вони для вас!

Будь ласка, зробіть це ДЛЯ СЕБЕ!

PS Ті, хто напише публічно, обов’язково поділіться потім посиланням в чаті.

PPS Ті, хто напише приватно, відпишіться, що ви зробили це, розкажіть про відчуття.

PPPS А ті, хто не напише – вважайте, що ви вкрали у себе ще один рік, не зробили один маленький, але крок вперед.

Приховати онучу

І чого це я доколупался до співробітників, запитаєте ви?

Хочу, щоб ми росли! І неодмінно разом. Тільки що я опитав тих, хто писав підсумки, і отримав виключно позитивні відгуки. Тому хлопці обов’язково в цьому році будуть повторювати успішний досвід.

Пропоную і вам, дорогі читачі, взяти і написати підсумки року для себе. Впевнений, що хтось з вас це вже робить, а ті, хто ще ні – обов’язково візьміть і зробіть. Не ставтесь скептично, будь ласка.

Гаразд, а ось тепер про результати.

SEO? Давай, до побачення!

Із знакового в цьому році – прощання з SEO. Не переживайте, я не йду зовсім з SEO, звичайно ж. Але постів саме мого авторства по цій тематиці більше не буде (не кажу «ніколи», тому що всяке трапляється, і я можу повернутися до цього в майбутньому). Зате будуть пости моїх колег (якщо подумати, то мого часу на редактуру перед публікацією на блозі йде майже стільки ж, як написати пост самостійно).

У цьому році на блозі з’явилася нова рубрика «Кейси», куди я викладаю наші успішні проекти по SEO і контексту. Я дуже задоволений хлопцями!

В якості компенсації до відмови від SEO, я обіцяв писати про життя компанії, але так і не дотримав слово. Написав лише один пост про взаємовідносини з співробітниками. І все.

Може бути справа не в SEO? (Гей, справа не в тобі, дитинко!…)

Припускаю, що я просто втомився писати. І не тільки про seo, але про що завгодно. (Весь мій письменницький запал витрачається на відповіді поштою?)

Мені потрібна перерва.

Seo-школа Alaev.School

Я не закинув своє минулорічне починання і продовжую навчати людей в seo-школі.

В цьому році було два випуски. Останній відвідало аж 25 чоловік, що для офлайн-курсу в Краснодарі досить круто. Залишу тут посилання на відгуки учнів (раптом вам цікаво):

  • третього випуску
  • і четвертого випуску

І один раз я зганяв на виїзне навчання в Томськ на тиждень. Підвищував кваліфікацію seo-відділу місцевої студії.

Після Краснодара ось такі краєвиди незвично бачити, незважаючи на те, що я прожив в аналогічних умовах в Іркутську більше 20 років свого життя. Але колоритно, погодьтеся?

(Уявіть, що перші 3 фотографії зроблені з різницею в кілька хвилин, але при фотографуванні проти сонця все стає сірим, а якщо не проти – то дуже навіть позитивно, світло, свіжо, і небо блакитне.)

З дивного зазначу, що через півроку seo-спец з цієї студії вирішив переїхати в Краснодар жити. І тепер працює у нас 🙂 Світ тісний!

Так-так, я до сих пір не запустив онлайн версію навчання, пам’ятаю, що багато хто мене просили. Сам не знаю, чого я боюся і чому ніяк не зберуся зробити онлайн версію.

Обіцяю, що в новому році пересилити себе і запустити онлайн!

В двох словах про бізнес та «АлаичЪ і Ко»

З минулого року вирішив ділити підсумки: один пост про життя, другий пост про справи. Ось посилання на торішній пост про справи.

Пост, який ви зараз читаєте, він про життя. А про справи хочу сказати пару слів для тих, кому цікаво, але не настільки, щоб осилити окремий пост.

В минулому році я виклав фотографію нашого колективу з новорічній фотосесії: 20 осіб (19 якщо не вважати мене). До поточного моменту з тих 19 залишилося 8 осіб.

Якщо б рік тому мені сказали, що ці 11 людей підуть, я б вирішив, що всьому настав кінець. Але зараз я навіть радий, що їх немає 🙂 Звучить дивно, але це так.

Цей рік виявився рекордним за показником плинності. Чому? На щастя, нічого негативного, ніякої жерсті я не творю, щоб народ став звалювати. Причини прості: хтось став погано працювати, хтось переїхав, хтось пригальмував і вирішив змінити сферу діяльності.

Відділ контент маркетингу, до якого я так радів у минулому році (заочно радів тому, що покладав великі надії), результатів не показав, надії не справдилися. Розігнав через півроку із збитками у розмірі 100% 🙂

У підсумку було 20 осіб, так і залишилося рівно 20. Але склад змінився: seo’шників стало ще більше, і в команді нарешті з’явився програміст. (За тиждень до публікації цього поста нас стало 21, т. к. на роботу вийшов новий стажист, так що трохи так виросли в останній момент!)

Одне з дуже важливих подій – у травні ми переїхали в новий офіс. З двох офісів знову злилися в один. Місця тепер навіть більше, ніж треба (250м2): великий кабінет seo-спеців, кабінет контексту, мій кабінет, великий зал для відпочинку, кухня, потрійний поштовх (це найважливіше), кабінет, який перетворився в підсобку, і великий коридор.

Коротко про ефективність. У минулому році, як і в усіх попередніх (починаючи з 2014 року заснування студії) я шалено радів щорічного двократного зростання.

В цьому році ми не виросли в 2 рази. І я знав, що так буде. Десь на підсвідомості у мене була мета – зростання на 50%. Я спробував знайти будь замітки про це, був упевнений, що писав таку мету, але не знайшов, мабуть, вона залишилася тільки в голові чи на словах.

Коли накидав план-структуру посту, щоб нічого не забути, я написав «оборот виріс відсотків на 25%». Ну, засмутився, ясна річ. Адже була амбітна мета – зростання в 2 рази, реальна – зростання на 50%. А в результаті зростання всього 25%…

Але коли почав детально прописувати посаду, треба було точно порахувати на скільки ми виросли.

Виявилося, що на 56%! І, чорт забирай, я задоволений. Ми опинилися молодці!

Кількість клієнтів на колишньому рівні (близько 90). Але з січня 2018 року ми збільшили вартість наших послуг на 50% для нових клієнтів. Так що, мабуть, за рахунок цього і зростання обороту в аналогічному розмірі (частина старих клієнтів відпали, на їх місце прийшли нові з новим чеком).

Відділу продажів так і немає.

А поки я писав цей пост (справа не швидке, цілих 2 тижні писав), нам привезли наше замовлення – модульні картини, якими я хотів прикрасити офіс. І правда, все приміщення змінилися, стали затишними і ошатними.

Всього картин близько 20 штук (а якщо рахувати кількість модулів, вийде більше 60), але я вам їх не покажу, щоб вам захотілося заглянути хоча б одним оком в мій сусідній пост про бізнес підсумки, в ньому я розмістив більше фоток 🙂

Подорожували по містах краю

Я геть забув, що ми трохи їздили по містах краю. Згадав тільки коли шерстив instagram Каті, щоб насмикати звідти фотографій.

Новоросійськ

Прекрасне місто в будь-яку пору року (крім зими, бо, кажуть, там вітру люті). Шикарна рівна набережна. Минулого року ми там каталися на самокатах, а в цьому році я вирішив освоїти новий для себе вид транспорту – лонгборд.

Якщо говорити про щось нове в цьому році, то ось катання на дошці – це мій новий скілл. Колега допоміг мені вибрати і замовити бадьорий лонг, яким я дуже задоволений. Модель дошки, кому цікаво: Landyachtz Maple Ripper Tropic Nights 37.

Враховуючи, що я ніколи навіть однією ногою не стояв на скейті, то швидко навчився – за 3 дні – тримати рівновагу і впевнено їхати. З тих пір, не збрехати, кілька місяців не минуло і дня, щоб я не прокотився (навіть просто після роботи по району катнути 15 хвилин), а потім настала осінь, і дошка чекає чергового літа.

Новоросійська набережна ідеальна для лонгборду: можна розігнатися як слід, ніяких виступів, бордюрів та іншого, щоб сковырнуться. Круто!

Рекомендую вам і Новоросійськ, і лонгборд.

А після того, як мене зайшов лонгборд, вирішив ще щось спробувати. У підсумку купили всій родині ролики. Маргарита, ясна річ, спробувала один раз і більше не захотіла (у неї і скейт є, подивилася на мене, виканючила, але покаталася один раз і все).

Ролики – прикольна штука, вдалося приборкати з першого разу. Схоже, досвід катання на лижах (коньковим ходом) в студентстві не пропав марно, адже принцип переміщення на лижах, на ковзанах, на роликах єдиний. Тепер ось Катю трохи вчу, щоб ми разом могли ганяти. Ролики теж чекають літа.

Геленджик

Гелендж, як його називають місцеві, знаходиться недалеко від Новоросса, тому ми просто викликали таксі і поїхали (вийшло 700 рублів).

Вийшли у одного кінця набережній, дійшли майже до іншого кінця і назад. Для лонгбордингу місце не таке ідеальне, особливо люди не ідеальні – снують туди-сюди і не дивляться по сторонах (і це не в сезон, а в сезон можна просто встати на дошку і потоком людей тебе понесе).

Набережна в Геленджику дуже красива завдяки ялиновим хащами з усіх боків. Душевна вона якась: не сучасна і не древня, але доглянута і чиста.

Один раз побували і вистачить. Але таксист розповідав, що у них є величезний зоопарк, який обов’язково треба відвідати, і аквапарк найбільший в Росії (а то і в Європі).

Може і побуваю тут ще раз, хто знає.

Сочі / Адлер

У Сочі в листопаді можна засмагати (так, я загоряю в шкірянці, а що?), а Катя навіть купалася (хоча після купання в Байкалі, де навіть влітку температура не перевищує +8, взагалі нічого не страшно).

На самокатах, а тим більше на скейті, тут не покатаєшся, тільки пішки.

Навесні на тиждень або дві їздили пожити в Адлер. Відрізняється від Сочі тим, що тут все малоповерхові будівлі, жодних висоток.

Що запам’яталося і що я рекомендував би відвідати. Океанаріум (Sochi Discovery World Aquarium) – вразив розмірами, оформленням і різноманітністю мешканців. Буде цікаво і дорослим, і дітям.

В чергове відвідування олімпійського парку ми вирішили затриматися до вечора і подивитися співаючі фонтани (це там, де олімпійський вогонь великий). Чесно, я не очікував, що буде так круто. До мурашок. Так що, якщо будете в районі Сочі, обов’язково заплануйте один вечір на відвідування цього подання (влітку там щодня проходить шоу з 21 до 22).

Музей СРСР. Про-про-про… для тих, хто народився в Радянському Союзі це як потрапити в казку! Стільки спогадів, ностальгія просто зашкалює! Все те, що було в дитинстві, викликає справжній захват, а так як «сього того» було не так багато, і у всіх все було однакове, то кожна річ тобі як рідна, щітка, лампа, торшер, тарілка, холодильник, дідусева бритва, дитячі іграшки, шкільний ранець і т. д. Ну ви розумієте, так?!

Квиток там не на разове відвідування, а на день купується, так що ми навіть два рази зайшли в музей. А ще можна абсолютно все чіпати руками, це і плюс і мінус одночасно, тому що мало хто відноситься не до своїх речей дбайливо, особливо діти, багато зламано. Але можна зробити веселі фотографії!

Тесла Шоу. Знаходиться в тому ж будинку, що і музей СРСР. Не знаю, чого в цьому шоу такого особливого, але ми ходимо на нього кожне відвідування олімпійського парку. Заворожує. Просто загуглите відео.

Туреччина

Це, звичайно, не належить до міст краю, хоча і дуже близько (менше двох годин на літаку від Краснодара до Анталії). Краснодарський край прекрасний для відпочинку без купання і не влітку. А якщо є бажання перетворитися в ламантин, який тільки їсть і спить, а іноді купається, то Туреччина – кращий вибір. За цим і їздили.

Тепло, гарно, піщаний пляж, мухи не кусають, купа їжі, безкоштовне пиво – мій улюблений відпочинок.

Відпочинок як відпочинок, нічого особливого.

Крім однієї речі, так сталося, що ми поїхали в Туреччину в ті дати, коли проходив ЧС з футболу, і як раз повинен був трапитися фінальний матч Франція-Хорватія. А так як готель був не суто для руссотуристо, а швидше навпаки (росіян майже не було), то серед відпочиваючих було чимало французів.

Звичайно ж, у великій залі готелю з проектора транслювалися всі матчі і фінал зібралося купа народу. Ми теж прийшли подивитися. Напевно, я б теж так веселився, як це робили французи, якби у фіналі грала і перемогла Росія. Хоча, про що це я, по-любому багато з вас були на якомусь матчі ЧС, там-то атмосфера стократ сильніше…

А ось ще. Поїхали ми на якусь екскурсію, і гідом був чувак на ім’я Анпер, корінний турок, який, однак, університет закінчував десь у Таджикистані (або Туркменістані, або Киргизії – не пам’ятаю), і навчився там говорити по-російськи непогано. І в поїздці на автобусі між локаціями розповідав, як воно жити в Туреччині, про податки, роботу, зарплати, охорона здоров’я, навчання і т. д. Так от з того, що запам’яталося: в Туреччині вчитися безкоштовно – учням видають зошити, ручки, підручники і т. д., тобто освіта по правді безкоштовне; помирати теж безкоштовно – муніципалітет забезпечує не тільки поховання і всі процедури, але трансфер і застілля; охорона здоров’я безкоштовне (а в аптеках, якщо ти громадянин Туреччини, ціни на ліки у 10 разів нижче); держ. служба в пошані – найбільш високооплачувані професії: військовий, жандарм (типу поліція), вчитель, лікар, а звільнити тебе не можуть взагалі ні при яких умовах (якщо ти з жерсті не порушуєш порядок) не можуть, навіть війна або землетрус не може скасувати зарплату працівника, бо всі прагнуть працювати в комерційних організаціях. А, і іпотека 0,85%! Тому в Туреччини немає проблем з житлом, яке і так коштує недорого (нормальна однушка = 40к$). Він багато розповідав, і це було дуже цікаво, настільки, що сама екскурсія мені не запам’яталася, і я б навіть заплатив грошей, щоб замість екскурсії був просто розповідь про життя в Туреччині.

Про подорожі.

Всяке різне

Далі все, що не потрапило в інші категорії, але хотілося б залишити в пам’яті ці події.

В цьому році SeoPult спільно з Дімою Шаховим вирішили влаштувати невелике шоу у сфері діджитал під назвою «Я — Агентство». Учасники шоу, а це власники невеликих веб-студій, повинні були впродовж кількох місяців слухати лекції, виконувати домашні завдання і відправляти на оцінку суддям. В кожному турі хтось один вибував. Всього було таких турів 10. Я дійшов до останнього, а у фінал не потрапив.

Що корисного я від цього заходу взяв? Через півроку здається лише одне – нічого. Робота студії не стала краще або гірше, нічого не змінилося. Але все ж таки дещо є!

Смішний ролик про життя в студії, який ми записали майже без спеціальної підготовки і одне з дубля, а глядачами був прийнятий на ура. Дивитися суворо 18+

Я в черговий раз переконався, що в нас сама класна команда. Саме команда! Хлопці дружно дивилися, голосували, переживали, обговорювали шоу. Ось це я дуже ціную, коли слово команда не формальність, а прояв загального духу.

Спасибі вам хлопці!

Як і в минулому році переміг в номінації «Кращий інтернет-проект» на премії «Молоді Мільйонери Краснодара — 2018». Нічого особливого, просто залишаю це тут 🙂

Я заплів собі дреди – найбезглуздіше, що зі мною трапилося в цьому році!

Ніколи не заплітайте собі дреди! Так-так.

По-перше, це пипец як боляче.

По-друге, це пипец як довго.

По-третє, це і довго, і боляче водночас! У моєму випадку, здається, був заплетений 21 дреди. Це зайняло 12 годин без перерви. Навіть не знаю, як вам передати відчуття від процесу. Візьміть в долоню максимум волосся з голови і сильно стисніть кулак. Ще сильніше. Так, щоб сльозу пробило. А-а-а?! Боляче! Потримайте тепер так 12 годин. А потім… ні, потім не можна відпускати, потім треба ще чекати тиждень… Бро, який мені плів дреди заплів їх так туго, що ви самі можете бачити – вони стояли і натяг було дике, якщо можна було б подивитися на мою голову без волосся в той момент, вона нагадувала б фітнес-куля з пухирцями, які виникли від натягу в місцях заплетения.

Так що не заплітайте собі дреди 🙂 Якщо б я був гопником і носив шапку-гандонку, я був би в пошані, вона стирчала б у мене вище всіх і ніколи не спадала з потилиці! Чітко!

А взагалі мені Катя сказала, що це просто не та технологія заплетения, мовляв, буває і так, що заплетені коси висять, а не стоять, як у мене. Але що б я ще раз вирішив поекспериментувати…ну нах!

Коротше, через місяць я не витримав мук, і ми їх расплели. Це зайняло ще 8 годин! Не так боляче і не так довго, але теж мало приємного.

Маргарита пішла в Школу. У підсумках 2012 року я писав про те, що у нас народилася донька, а зараз ось пишу, що вона пішла в школу. Хотів було сказати, що й оком моргнути не встиг, але немає…відчуваю, що багато часу пройшло.

У приватну експериментальну. Хоча я сам ходив у звичайну загальноосвітню школу і дуболома там з мене не зробили. Але для дівчаток звичайна школа як школи життя – не саме відповідне випробування в ранньому віці.

Я став на рік старшим! У цьому немає великої моєї заслуги, але все ж я старався та прикладав зусилля, щоб жити ))) Я жартую, звичайно!

Ура! На рік ближче до пенсії!

Дякую за ще один вдалий рік моєї сім’ї, коханої дружини Каті і дочці Маргариті! Я вас люблю!

Мабуть, на цьому моє оповідання все!

Вітаю всіх, хто читає цей пост, з Новим Роком! Бажаю вам удачі, любові і підтримки на майбутній рік і взагалі завжди! Вірних супутників в роботі і по життю!

А собі ставлю такі цілі на майбутній рік:

  • Жити.
  • Жити гідно.
  • Достойно жити так, щоб було про що написати через рік!

У цьому і є сенс життя, начебто. Залишається тільки витримати всі випробування і отримати відповідні уроки їх сформованих обставин!

Дякую вам за увагу. Вітаю вас!

До зв’язку в майбутньому році!

З повагою, Олександр Алаєв