Привіт, друзі. Я тут днями переносив один з своїх сайтів на новий сервер і вирішив, що це краще час заодно оновити і движок до останньої версії (DLE 9.7). Варто сказати, що переїзд я затіяв у зв’язку з почастішанням зломами сайту, і появою всіляких троянів і лівих скриптів. Перша підозра – залили шелл кудись і досить вдало, так що вбудований в DLE антивірус його не знаходить.

Звичайно, прийшла думка про «чистому» оновлення движка, термін «чисте оновлення» мені прийшло в процесі. У цьому пості я постараюся пояснити суть цього процесу і його переваги.

Взагалі, я давно помітив, що вміст дистрибутивів різних версій DLE сильно різниться, особливо при старті нової лінійки, наприклад 7.x відрізняється від 8.x, а якщо порівняти з 9.x то взагалі жесть. Один з моїх сайтів працює під управлінням DLE року отак з 2006 і працює на цьому движку досі. Іноді я переглядаю каталоги і файли сайту через ftp, так от після оновлення до версії 9.5 я в черговий раз переглядав файли і виявив, що деякі скрипти мають дату останнього редагування у 2007 році. Я здивувався і вирішив з’ясувати причину, виявилося, що цих файлів у свіжих дистрибутивах взагалі не існує, тобто ці файли залишилися там від дуже давніх версій.

Так от, таких «сміттєвих файлів і навіть цілих каталогів з сотнями файлів виявилося багато, найчастіше це застарілі js-скрипти, файли візуальних редакторів і ще багато чого.

Інструкція по оновленню DLE з будь-якого дистрибутива говорить наступне, цитата: «Увага: Файли з архіву дистрибутива, потрібно заливати на сервер поверх існуючих, а не видаляти попередньо папки на сервері.»

Я ж вважаю, що нема чого тягнути за собою історію і створювати смітник на сервері, хоча б кожне третє за рахунком оновлення треба виконувати «чисту».

Отже, що ж я маю на увазі під чистим оновленням DLE

 • Викачуємо важливі файли на комп. Заходимо в папку /engine/data і забираємо звідти config.php, dbconfig.php, videoconfig.php, wordfilter.db.php, xfields.txt, xprofile.txt. Так само рекомендую скачати файли .htaccess і robots.txt з кореня сайту.
 • Робимо бекап поточного шаблону сайту. Для цього заходимо в папку /templates і повністю завантажуємо папку з назвою вашого шаблону на комп.
 • Якщо встановлені якісь модулі на сайт, переконайтеся, що у вас є їх дистрибутиви, інакше доведеться завантажити всі файли модулів, запам’ятавши при цьому їх місце розташування, щоб потім повернути назад.
 • Нарешті видаляємо всі файли движка. Виділяємо папки engine, language, templates і тиснемо DEL 🙂 Ні в якому разі не видаляйте папки uploads!!!
 • Тепер у вас повинні залишитися тільки папка uploads і кілька файлів в корені, типу .htaccess, admin.php, cron.php, index.php і robots.txt. Їх можна не видаляти, вони при вивантаженні свіжого дистрибутива перезапишутся.
 • Настав час залити свіжий дистрибутив. Розпаковуємо архів у себе на компі, заходимо в папку upload, всі виділяємо і закидаємо на сервер. Чекаємо поки це все завантажиться.
 • Тепер відновлюємо налаштування скрипта, для цього заходимо в /engine/data і закидаємо туди завантажені в першому пункті файли config.php, dbconfig.php, videoconfig.php, wordfilter.db.php, xfields.txt, xprofile.txt.
 • Відновлюємо шаблон сайту. Заходимо в папку /templates і закидаємо туди наш бекап шаблону.
 • Якщо необхідно, вносимо правки у .htaccess і robots.txt для цього відкриваємо відповідні файли на сервері і порівнюємо зі своїми забекапленными. В .htaccess не рекомендую чіпати правила RewriteRule, треба вносити тільки сторонні правки, наприклад, ті, що я описував у другій частині seo-керівництва (перші три пункти: Склейка дзеркал, Прибираємо index.php, Склеюємо адреси сторінок /page/1/).
 • Не забуваємо заново встановити права на запис (CHMOD 777) для каталогів /engine/data/, /engine/cache/, /engine/cache/system/.
 • Тільки зараз ми дійшли безпосередньо до оновлення – запускаємо скрипт site.ru/upgrade/index.php і слідуємо інструкціям. Після успішного завершення оновлення обов’язково видаліть файл install.php і папку /upgrade/.
 • Якщо були встановлені якісь модулі для DLE, то необхідно просто завантажити файли цих модулів, заново встановлювати нічого не треба. Якщо установка модулів вимагає редагування файлів, то їх треба обов’язково зробити заново і по інструкції.
 • Ну ось, чисте оновлення завершено! Тепер необхідно перевірити ще раз всі налаштування в адмінці, а так же я настійно рекомендую ознайомитися з моїм керівництвом по seo-оптимізації DLE в чотирьох частинах: Частина 1, Частина 2, Частина 3, Частина 4. До речі, я на днях оновив і актуалізував першу і третю частини для DLE 9.7. У найближчі дні актуализирую і другу частину.

  Як би, і все! Після всіх рухів у вас повинен бути самий новий движок з найактуальнішими правками і seo-оптимізацією! Круто ж?

  Спасибі за увагу, хлопці, чекаю ваших запитань. І не забувайте, що у нас відкрився форум підтримки, де можна задати будь-які питання по темі і не по темі, посилання нижче.

  ЭкспериментАлаичЪаСпособДимокса

  З повагою, Олександр Алаєв