Привіт, друзі. Останні кілька днів у мене проходила запекла боротьба з моїм ноутом і встановленої на ньому Windows 8. Якщо пам’ятаєте, в кінці минулого року я писав про те, як я переносив дані з HDD вінчестера на SSD, довелося клонувати розділи і все таке, а складність полягала в особливостях заліза, спочатку заточеного для використання з вісімкою. І ось десь три місяці з тих пір я був задоволений і щасливий, використовуючи Win8, але останнім часом система почала барахлити – відмовлялася робити те, що я хочу, і при цьому виконувати дивні речі самостійно. Деякі програми стали дивно працювати або стали відмовлятися працювати, при цьому переустановка не допомагала… Мучився я так тиждень-другий і вирішив, що я скучив за старою доброю Windows 7, і плювати на куплену ліцензію вісімки.

Треба сказати, що я не лох і не тупий юзер, а з комп’ютером чудово дружу, але от боротися з аномаліями я не має наміру, бо час – гроші. Але я вас не відмовляю, наприклад, від Windows 8, бо вона мені все ж сподобалася. У цьому пості я розповім, як видалити вісімку, як конвертувати розділи вінчестера і змінити завантажувальний запис, а згодом встановити будь-яку іншу версію Windows.

Отже, якщо ви читали мою статтю, яку я згадував вище про міграцію з HDD на SSD, то знаєте, що комп’ютери, що йдуть з передвстановленою Windows 8, мають нові системи захисту, політики безпеки, UEFI BIOS, GPT та інші страшні слова…

Сильно вдаватися в подробиці не буду, але скажу пару слів: EFI (пізніше перейменований в UEFI) — інтерфейс між операційною системою і микропрограммами, керуючими низькорівневими функціями обладнання. EFI призначений для заміни BIOS, який традиційно використовується всіма PC.

Серед переваг можна відзначити підтримку вінчестерів об’ємом понад 2 Тбайт (2,2 ТБ – саме таке обмеження мають класичні MBR вінчестери). UEFI працює з таблицею розділів GUID (GPT) і здатний «розуміти» диски об’ємом до 9 млрд. терабайт! В UEFI можна інтегрувати велику кількість драйверів, не прив’язаних до певної системи; відпадає необхідність у пошуку завантажувача, за рахунок чого досягається більш швидке завантаження комп’ютера. І найважливіша особливість – безпечний протокол завантаження, після його включення UEFI запобігає завантаження виконуваних файлів або драйверів, якщо вони не підписані одним з заздалегідь встановлених ключів.

Якщо вам цікаво, рекомендую прочитати на Wiki: що таке EFI і що таке GUID.

EFI використовує GPT там, де BIOS використовує MBR – так що, відмовляючись від стандарту EFI, доведеться міняти і формат таблиці розділів на MBR. Отже, про все це детальніше далі…

Справедливо буде зауважити, що всі виниклі в процесі складності мають місце бути тільки для комп’ютерів/ноутбуків з передвстановленою Windows 8. Якщо ж ви раніше виробляли оновлення з Windows 7 до вісімки без повної переустановки і з збереженням даних, але просто вирішили відкотитися, то жодних проблем не повинно виникнути – перевстановіть вінду так, як звикли це робити 🙂

Перед тим як продовжити, я повинен попередити, що всі дані на вінчестері будуть стерті, а тому зараз саме час почати копіювання всіх важливих файлів на резервний носій. Це, до речі, досить своєчасне попередження, якщо б і я в потрібний час це знав, то заощадив купу часу і нервів.

Маючи досвід спілкування з новими стандартами захисту Win8 + UEFI, я вже знав, що потрібно зробити, щоб завантажитися з LiveCD або будь-якого завантажувального диска або флешки для установки нової системи. Необхідно зайти в BIOS і у вкладці Boot замінити UEFI на Legacy Support, а заодно у вкладці Security напроти пункту Secure Boot поставити Disabled. Після цього у нас з’явиться можливість завантажити що-небудь інше, крім попередньо встановленої системи Windows 8.

Все починалося добре і радісно, перед перевстановлення я, зрозуміло, створив собі завантажувальну флешку з чином en Windows 7 x64 Ultimate SP1 (англійська версія максимальної вінди з інтегрованим сервіс-паком і вже активована). Мій вінчестер був розбитий на 2 диска – C і D, на першому система, а другий для даних. Всі важливі дані з диска C я заздалегідь переніс на диск D, знаючи, що при перевстановлення диск буде відформатований.

Я завантажився з флешки і пройшов стандартною процедурою встановлення системи до того моменту, де треба вибрати розділ, на який будемо робити установку. А там цілих розділів 6, ось дивіться скрін з адміністрування дисків:

Я вирішив, що, напевно, весь цей «мертвий вантаж» мені нема чого – я видалив всі розділи крім диска D. І щастя вже було зовсім близько – встановити в нерозмічену область диска таку бажану Windows 7. Не тут-то було – Windows cannot be installed on this disk. The selected disk is of the GPT partition style – ось таке повідомлення я отримав. Засмутився я, звичайно, подумав, що, напевно, я просто даремно видалив всі приховані розділи, і вони були необхідні для роботи. Під рукою був вінчестер, який стояв у ноут при купівлі (його я як раз замінив на SSD), а на ньому всі розділи на місці. Знову ж під рукою був і LiveCD з Macrium Reflect, створений при клонуванні розділів в минулий раз.

Я перезавантажився, запустився з Macrium LiveCD і з заводського вінчестера клонував «убиті» мною розділи на основний вінчестер. Після цього я повторив процедуру інсталяції Windows 7, але потрапив в колишню ситуацію – та ж помилка і відсутність можливості встановлення.

Засмутився я ще більше, але добре, що був другий ноут під рукою поліз гуглити, в чому може бути причина помилки, заодно прочитав більш детально про GPT. Виявилося, що GPT працює лише в зв’язці з UEFI, а я намагаюся завантажитися без нього, тому що інакше ніяк, коротше замкнуте коло. Однак в мережі знайшов пару відгуків, що люди встановлювали Windows 7 і на GPT розділи, тільки от з-за того, що UEFI блокує будь-які сторонні завантажувачі, ніякими активаторами вінди скористатися не вдасться, а миттєва покупка ліцензійного ключа не входила у мої плани. Висновок один – однозначна відмова від GPT на користь MBR.

Я знайшов спосіб конвертації таблиць розділів, тільки от невдача – взагалі всі розділи вінчестера будуть безповоротно втрачені. От блін, а я як раз зробив бекап даних на диск D, який треба видалити. Можна було розібрати ноутбук, дістати вінчестер, підключити його до другого ноута і скопіювати всі дані, але це були моїм принциповим рішенням – ноут я розбирати не буду. Черговий уклін Macrium LiveCD – я завантажився з нього, підключив зовнішній вінчестер і скопіював всі дані туди. Тепер боятися нічого і можна сміливо все зносити.

Перетворення диску c GPT в диск з MBR – завантажується з інсталяційного диска/флешки з образом Windows, доходимо до моменту установки з вибором розділу і натискаємо комбінацію клавіш Shift + F10. Ми відразу побачимо командний рядок, не лякайтеся, тут все гранично просто.

Є інструкція з центру підтримки Microsoft на цей рахунок:

  • У командному рядку пишемо «diskpart» (без лапок). Далі по кроках:
  • -> list disk (знаходимо диск, який необхідно конвертувати, якщо вінчестер тільки один, то це disk 0)
  • -> select disk 0 (вибираємо відповідний диск зі списку)
  • -> convert mbr (конвертація займе всього кілька секунд)

Все б добре, тільки ця інструкція не спрацювала у мене, остання команда convert mbr відмовлялася виконуватися, причину я так і не зрозумів. Але зате я знайшов альтернативну інструкцію. А полягає вона в наступному, по крокам:

diskpart -> list disk -> select disk 0 -> clean

Як бачите, все те ж саме, тільки відрізняється останній крок, замість конвертації повна очищення таблиці розділів. У тому місці, де я знайшов цей спосіб, написано, що виконання команди clear займе кілька годин – ну, не знаю, у мене команда виконалася моментально.

Загалом, після команди clear мій вінчестер став чистий як сльоза немовляти, я закрив командний рядок, переді мною був знову екран вибору розділу для установки системи. Вибравши єдиний unallocated розділ, я натиснув на drive options -> new, вказав розмір розділу в 80000 mb і натиснув ОК. У нас з’явився майбутній диск C розміром в 80гб. Решту нерозмічену область теж варто розмітити таким же чином, залишивши розмір за замовчуванням і відформатувати новий розділ після створення.

Схрестивши всі пальці я вибрав перший розділ і натиснув Install, вискочило повідомлення, мовляв, windows необхідно створити системний розділ для особистих потреб (це як раз завантажувальний сектор), я натиснув ОК. Ура! Ніяких помилок – пішло копіювання файлів, а потім і установка системи.

Як виявилося, я знову рано радів 🙁 Нагадаю, що на завантажувальної флешки у мене був образ преактивированной англомовної Windows 7 x64 Ultimate з сервіс-паком SP1. І ось в процесі установки системи вискакує якесь повідомлення з помилкою, типу, неможливо встановити оновлення, процес установки буде перерваний і комп перезавантажиться, ну, окей. У підсумку мій ноутбук пішов у нескінченну циклічну перезавантаження. Спробував просмикнула все з самого початку, але не допомогло. А так як помилка з’являлася на кроці установки оновлень, я вирішив, що проблема в інтегрованому сервіс-паку. На другому ноутбуці якраз натрапив на образ вінди, який нещодавно я скачував, щоб встановити знайомому, тоді процедура у мене пройшла успішно. Я записав образ на флешку і, повторивши всю процедуру починаючи від повного очищення вінчестера, почав встановлювати Windows 7 x64 Ultimate, але вже без сервіс-пака і без преактивации, але з RemoveWAT (типу видалення служби системи активації).

Яке було моє щастя побачити звичний робочий стіл – так, установка пройшла успішно, я це зміг! Я трохи заспокоївся, почав встановлювати драйвера, завантажувати оновлення і т. д. Через кілька годин я встановив драйвера і все налаштував, як раз встановилися всі оновлення, залишилося лише встановити горезвісний SP1. Що ж, і він скачується і починає встановлюватися, фінальна перезавантаження, настройка оновлень… БАБАХ! Відмова у встановленні оновлень і автооткат до точки відновлення 🙁 Ебать-бити, цілий день мук коту під хвіст…

Ось так і день пройшов, я засмучений почимчикував додому, купивши по дорозі дві флешки USB 3.0 на 8GB. Прийшов додому і вирішив знайти чистий образ Windows 7 без всяких лівих активаторів і всього такого. По дорозі мене глодали думки, а раптом мій комп взагалі несумісний з чимось крім Win8… Коротше, скачав я відразу два оригінальних образу Windows 7 x64 Ultimate, росіян (до цього були англ), один образ з сервіс-паком SP1, другий без сервиспака. Записав на першу флешку один образ, на другу, відповідно, другий. На наступний день я був повністю озброєний всім, чим тільки можна було озброїтися.

Мій новий день почався з чергового повторення процедури стирання розділів на диску і установки Windows 7. Вирішив відразу ставити з сервиспаком, була не була. Яке було моє здивування і щастя, коли все пройшло гладко, і вже через 30 хвилин я дивився на властивості системи і бачив напис «Windows 7 Максимальна, Service Pack 1». Я встановив чергову пачку оновлень через центр оновлень Windows, переконавшись, що все в порядку, я встановив всі драйвера і почав відновлювати свої бекапи і ставити необхідний софт. Так як я ставив оригінальну вінду, то довелося окремо шукати активатор, але ви ж і самі знаєте, де його взяти 🙂

Ось у підсумку я зараз сиджу і пишу цей пост. Все нормально працює, чому я, безумовно, радий, тепер буду чекати виходу Windows 9! Хоча залишилися у мене невеликі наслідки відходу від Win8 – не працює візуалізація дій функціональних клавіш, ну, це коли зменшуєш/збільшуєш гучність або яскравість екрану поєднанням клавіш Fn + стрілки – так ось у вісімці на екрані відображалася шкала значень, а в сімці це все робиться наосліп. В іншому все просто чудово.

Ось такі справи, хлопці. У мене до цих пір залишається враження, що я натрапив на всі неприємності, на які можна було натрапити в процесі переустановки системи, але зате я став сильнішим і розумнішим 🙂 Дуже сподіваюся, що моя розповідь виявиться для вас корисним і пізнавальним, дозволить вам уникнути тих неприємностей, які підстерігали мене.

Спасибі за увагу! Якщо вам є що додати по частині процесу встановлення/перевстановлення – милості прошу в коментарі. А так само залишайте свої відгуки і враження про роботу з Windows 8, якщо ви з нею працювали або продовжуєте працювати.

До зв’язку, друзі. І з наступаючим завтра першим днем весни всіх нас ^_^

З повагою, Олександр Алаєв