Привіт, друзі. Сам не можу повірити, що пишу сьогодні в рубрику Apple – крайній раз я в неї писав більше двох років тому. Але ось останній місяць так склалося, що події для мене особливо активно крутилися біля «Яблука». Ні — я, на щастя, не купив якийсь черговий девайс від сектантів — мова піде про розробку програм та підготовку до цієї справи.

Я взагалі хотів видалити або перейменувати рубрику Apple на блозі, адже свій МакБук я давно продав, а після знайомства з Android став зовсім погано ставитися до айдевайсам. Коротше, з рубрикою так нічого і не вирішив — і краще, сподіваюся, вона мені ще знадобиться.

Рішення зробити мобільний додаток для одного з своїх сайтів мені прийшло давно, та все руки не доходили. Наскільки давно? Реально давно – у першій половині 2011 року, тобто два роки тому.

Спочатку я розраховував на допомогу свого колеги по роботі, який істинно повернений на «яблука», але він несподівано звільнився і виїхав жити до Німеччини.

Потім вже у вересні 2011 я знову перейнявся додатком і почав шукати підрядника – знайшов швидко, написав простеньке т/з, за яке мені загнули аж 1500$. Я не був готовий виділити таку суму на експеримент, тому довелося відмовитися.

І ось тільки в жовтні минулого року я знову задумався про програму. Так все вдало склалося, що знайшлася людина, який був готовий працювати не за фіксованою оплатою, а за половину майбутнього прибутку. Домовилися швидко, а довірчі стосунки склалися відразу, так як це був старий друг Санька (Сашу ви знаєте – це він зробив все мої модулі для DLE). Було вирішено почати з додатка, що працює під Android, але на такому движку, який був би універсальним, а його адаптація під iOS в майбутньому зайняла б мінімум часу. І от десь на початку січня мені вже вдалося спробувати робочий прототип програми на телефоні. Але це додаток містило в собі деякі суттєві недоліки, бо в Маркеті він так і не було опубліковано (точніше було, але ми відразу ж його звідти прибрали). Я склав план доопрацювань, але розробник пропав 🙁

Мабуть, я в черговий раз переконався, що відсутність матеріальної мотивації або потенційна прибуток, а не поточна і гарантована зовсім не сприяють продуктивній роботі. Коротше, безкоштовно нічого не буває.

Крім ще одного життєвого уроку з цієї ситуації була витягнута дуже корисна річ – Саньок написав API – інтерфейс для взаємодії бази даних сайту і мобільного додатку. Низький уклін, Саня – ти майстер на всі руки!

І ось буквально зовсім недавно (близько двох тижнів тому) мені в Скайп написав старий знайомий – Женька. Я вже й не пам’ятаю, як ми познайомилися, а може навіть спочатку я познайомився з його дівчиною Тонею, а нині дружиною, до речі! Це було в далекому 2010 році, спасибі блогу за це, якщо б не блог, у мене б не було стільки корисних і потрібних знайомств. А поки я думаю, що ж мені написати далі, пропоную прочитати інтерв’ю з АлаичЪ’їм про фізику, мультиках і мріях by Тоня – але пам’ятайте, що все, що там написано було давно і не правда!

Так ось, написав мені Жеку і запитав – чуєш че, є че? є в мене на прикметі замовники, яким можуть бути потрібні мобільні додатки? Звичайно є, відповів я з одним з них ти як раз спілкуєшся в даний момент! Ось так і сталося наша співпраця – я, навчений досвідом, був готовий платити, а Женя запропонував мені приємні ціни і статус особливого клієнта. Приємно блін!

Якщо ще коротше і по справі – то через 4 дні я отримав посилання на повністю робочий додаток! Не, ну серйозно – 4 дні і додаток готове! І ось зараз ми маємо готове додаток для публікації в Apple Appstore – і ось тут то і починається найцікавіше. Хто читає мій Твіттер, ті знають, що я вже не раз прокляв цей самий Еппл.

Здавалося б, нехитра справа взяти і зареєструвати аккаунт розробника iOS, що може бути простіше? І я так думав, поки не почав минулої п’ятниці реєструвати свій аккаунт. Ну, про те, що це не безкоштовне задоволення, я знав і був до цього готовий (утримання облікового запису iOS розробника обійдеться в 99$ в рік). Я не був готовий до тяганини – виявилося, щоб отримати готовий до роботи акаунт треба пройти 6 кіл пекла.

Для початку нам необхідно мати Apple ID – я його завів вже дуже давно, коли купив iPad. Потім треба поділитися всією своєю персональною інформацією та остаточно визначитися, під що ж ми буде розробляти: iOS або MacOS. Ще раз все перевіряємо, приймаємо та погоджуємось з ліцензією. На передостанньому кроці необхідно буде вказати свої реквізити для оплати (карту Visa або MasterCard) і відправити заявку на перевірку і списання грошей. Виходить, що я відправив заявку в п’ятницю і тільки в понеділок у мене списали гроші. Прислали мені лист і рахунок-фактуру, мовляв, дякую-дякую, заходьте до нас ще, купуйте і радійте. Ага, спасибі, че, а де посилання на активацію облікового запису?

Я поскаржився на ситуацію Жені і його хлопцям – вони сказали, що стався, мабуть, якийсь збій і обіцяли розібратися. Я надав скріншоти з інтернет-банку про списання грошей з картки, а хлопці написали в службу підтримки Apple. Бачите, мій статус особливо дорогого клієнта дуже навіть згодився 🙂 Спасибі хлопцям, вони правда мені дуже допомагають. Так от, сиджу я вчора в офісі, жарти жартуємо з колегами – щось про Цукерберг подзвонить – а тут бац, у мене дзвонить телефон, дивний код +353 і напис Ірландія. Ну все, думаю, пипец мені – Цукерберг дзвонить, попередити, щоб більше про нього не жартували, але немає:

– Hello Aleksandr, do you speak English?
– Yes, a little bit… — я трохи офігів від такої несподіванки.

Я ніби миттю отупів і розучився будувати речення англійською. Мужик на тому кінці дроту теж це зрозумів, тому почав говорити повільніше і роблячи паузи, за що йому велике спасибі. Коротше він поставив свої запитання, а я відповів, коли я оплатив заявку, що мені прийшов лист, але без коду активації і т. д. Мені пообіцяли швидко розібратися і вислати вручну лист і код – так і сталося, через 20 хвилин я отримав листа, де Andrea написав, що це він мені дзвонив вранці, дав посилання, код і сказав, що завжди радий допомогти. Милі хлопці, проте 🙂

Як бачите, у підсумку все завершилося добре. І вся ця історія тільки те, як зареєструвати аккаунт розробника Apple!

А далі нас чекає найцікавіше – відправка програми на перевірку перед розміщенням і появою його в АппСторе. Хлопці кажуть, що це займає ще 2-3 тижні.

Ну і як тут можна не любити корпорації добра – Google! Там ніякого геморою і все безкоштовно… Хоча це буде окрема історія, коли через пару місяців у Неї з’явиться команда розробників під Android. Будемо створювати аналогічний додаток під гуглофони, а мені знову доведеться пройти шлях реєстрації та публікації. Там і подивимося, корпорація добра чи ні…

До чого ж це все я тут написав? По-перше, хотів поділитися своїми успіхами і досягненнями. А, по-друге, хочеться спробувати себе в чомусь новому. Спочатку я мав на увазі, що додаток буде створюватися виключно з метою інформаційної підтримки сайту. Як ще одне джерело трафіку – завжди хотів якийсь класний сервіс для відвідувачів зробити, але пішов далі – зробив ціле додаток. Тепер мене мучить питання, а чи не станеться навпаки, що сайт буде служити підтримкою програми?

Так що питань більше ніж відповідей. І від цього дуже цікаво стає жити!

Що за програма – поки не скажу.
Коли з’явиться – не знаю.
Але я буду тримати вас в курсі – коли все вийде, ви перші про це дізнаєтеся, я обіцяю!

Хто тут власники айфонів/айпадів/айподів – сподіваюся на вашу допомогу, що ви скачаєте додаток, поставите йому 5 зірок і напишете в коментарях, що це найкраще, що ви коли-небудь бачили в AppStore!

До зв’язку, друзі.

З повагою, Олександр Алаєв