Привіт, друзі дле’шники. Вже досить давно мене попросили написати пост про те як вбудувати форму пошуку від Яндекса і Google свій сайт на DLE. По всій видимості, сьогоднішній пост я присвячую цього питання.

Ах так, трохи не забув сказати про те, навіщо це треба. Используюя інтегрований пошук по сайту можна отримувати не тільки якісні результати пошуку (ви ж розумієте, що вбудований в будь-яку CMS пошук ну ніяк не може змагатися з великими технологіями ранжирування гігантів ринку), але і так само одержувати копієчку за кліки по контекстній рекламі, яка органічно вписується в результати пошуку. Напевно, саме з-за останнього пункту мене і просили написати дане керівництво.

Ну і крім самої технології установки пошуку для сайту я розкажу кілька цікавих напрацювань про те, як все це справа поліпшити і просто зробити красиво.

Створення нової системи користувальницького пошуку Google

Отже, пропоную почати з пошуку від нашого улюбленого Гугла. Передбачається, що обліковий запис AdSense у вас вже є. Щоб довго не тягнути гуму відразу переходимо до створення та налаштування системи пошуку.

Авторізуємось в системі Google AdSense, переходимо у вкладку «Мої оголошення», в блоці зліва натискаємо «Пошук» і «Системи користувальницького пошуку», тиснемо кнопку «Нова система користувальницького пошуку», от якось так:

Далі ми потрапляємо безпосередньо на сторінку налаштувань майбутньої системи пошуку. Навпроти кожного пункту є знак питання, навівши на який можна отримати довідку, дуже зручно. А щоб вам було простіше, я зазначу важливі поля на скріншоті нижче.

Необхідно буде обов’язково налаштувати пункти:

 • Область пошуку – Тільки обрані мною сайти, в полі вказати адресу свого сайту http://site.ru
 • Країна, Мова сайту – Настроїти у відповідності з вашим регіоном, Росія, Україна, і т. д.
 • Кодування – Дуже важливо вказати тут кодування таку ж, як і на самому сайті, швидше за все це windows-1251
 • Стиль оголошень – можете налаштувати кольору рекламних блоків, які будуть відображатися в результатах пошуку, це вже на ваш розсуд.
 • Результати пошуку – дуже важливий пункт, необхідно обов’язково вибрати «Показувати результати: на моєму веб-сайті з використанням фреймів iFrame». А в поле «URL виведення результатів пошуку» вказати сторінку search.html вашого сайту, тобто ось так http://site.ru/search.html

Всі налаштування виконані, сміливо тиснемо «Зберегти і отримати код».
Після натискання ми відразу побачимо спливаюче вікно з двома формами «Код вікна пошуку» і «Код результатів пошуку».

Код з першої форми «Код вікна пошуку» необхідно буде вставити в свій шаблон сайту, наприклад, в main.tpl в те місце, де хочеться бачити форму пошуку.

Для коду з форми «Код результатів пошуку» необхідно буде створити окрему сторінку на сайті. Заходимо в адмінку сайту –> Статичні сторінки –> Створити нову сторінку.

При створенні статичної сторінки заповнюємо:

 • Назва: search
 • Опис: Пошук по сайту site.ru
 • Текст: Натискаємо на кнопочку «Редагувати HTML код», чи якось так, у вікні вставляємо код з другої форми, виданої Гуглом.
 • Тип тексту: Вихідний текст HTML без фільтрації і змін

Тиснемо зберегти. Тепер все готово, новим пошуком вже можна користуватися.

Для перевірки в новій формі пошуку на сайті введіть який-небудь запит, відповідь на який точно є на вашому сайті, і після натискання на кнопку Пошук, повинен відбутися перехід на сторінку http://site.ru/search.html?cx=partner-pub-59xxx…

Якщо все так, і видно результати пошуку — значить ми все зробили правильно!

Яндекс Пошук для сайту

Якщо ви хочете використовувати на сайті пошук від Яндекса, а не від Google, тоді читайте далі.

Переходимо в спеціальний розділ Яндекс.Пошук і відразу натискаємо Встановити пошук.

Всього нам доведеться пройти 5 кроків для досягнення результату, розглянемо їх:

 • Крок 1. Область пошуку – Тут необхідно вказати лише назву, яка потім буде відображатися в інтерфейсі Яндекса в списку ваших створених пошуків для сайтів. А так само необхідно додати адресу свого сайту (тиснемо «Додати сайти», у вікні вводимо http://site.ru).
 • Крок 2. Форма пошуку – Тут необхідно вибрати дизайн майбутньої форми пошуку, то, як вона буде відображатися на сторінках вашого сайту. За великим рахунком, можна задати тільки колір плашки і розмір шрифту, зазвичай цього достатньо.
 • Крок 3. Результати пошуку На цій сторінці важливо вказати, де показувати результат – вибираємо «в iframe на сторінці, а в полі пишемо http://site.ru/search.html так само ставимо галочку навпроти «показувати рекламу і результати пошуку в одну колонку». Так само на цьому ж кроці можна налаштувати стиль результатів пошуку налаштувати розмір шрифту, колір, виділення жирним і/або курсивом і включити/відключити відображення деяких елементів.
 • Крок 4. Перевірка пошуку – Це перевірка на ділі, на сторінці буде показано готова форма, така ж, як буде у вас на сайті, і можна вбити запит і отримати результати для вашого сайту не виходячи з поточної сторінки.
 • Крок 5. Код для вставки на сайт – Останній штрих, Яндекс запропонує вибрати кодування сайту (швидше за все це буде windows-1251) і мову. І, звичайно, два шматки коду – один для вставки в основний шаблон сайту, а другий для статичної сторінки. Про це детальніше трохи нижче.

Отже, код з першої форми під назвою «Розмістіть код пошукової форми на вашому сайті» необхідно буде вставити в файл main.tpl в те місце, де хочеться бачити форму пошуку на сайті.

Код форми «Додайте цей код на сторінці http://site.ru/search.html» необхідно вставити в нову статичну сторінку. Алгоритм абсолютно такий же як і для розглянутого вище варіанти для Google, так що розписувати другий раз я не стану.

А що ж з приводу оголошень Яндекс Директ і заробляння бабла в РМЯ, запитаєте ви? Тут все набагато складніше, ніж у випадку з Google, де не треба проходити модерацію. В першу чергу, потрібно укласти партнерський договір з Яндексом. Потім створити новий майданчик типу «Форма пошуку». На одному з етапів створення майданчика прив’язати створений пошук до створюваної майданчику. При найкращому розкладі ваш сайт пройде модерацію і ви зможете заробляти свої кровні копійки.

Ну ось, ми розібрали покроково алгоритм пошуку по сайту за допомогою пошукових технологій Google і Яндекс.
Я рекомендую обов’язково користуватися одним з описаних варіантів замість вбудованого пошуку вашої CMS. По-перше, знизити навантаження на свій сервер, по-друге отримаєте більш якісний результат, а по-третє, якщо вийде, ще й заробите на пивко!

Спасибі за увагу, друзі. Чекаю ваших запитань і коментарів.

З повагою, Олександр Алаєв