Привіт, друзі. Сьогодні не зовсім типовий пост для мого блогу, але я як ніколи захотів поділитися своїм досвідом в області SEO. Справа в тому, що зовсім недавно я вирішив списати на пенсію свій старенький Acer 5920G, якому вже років 5, напевно. У свій час, коли я купував цей Acer, він був самої топової моделлю з найсвіжішими нутрощами, ось і зараз я вирішив не змінювати традиції і купити що-то найкращий, щоб надовго. У підсумку я зупинив свій вибір на Lenovo Y580 (ось ця модель, купив ось тут). Як бачите, в цьому ноутбуці все прекрасно і чудово, щось більш потужне я знайти не зміг, не рахуючи від монстрів AlenWare для задротів-геймерів, але це не по мені.

Але є одне АЛЕ – вінчестер HDD це просто жахливо. З тим же успіхом я міг би купити модель в 2-3 рази дешевше і отримати в результаті аналогічну продуктивність в роботі (не в іграх). Жорсткий диск завжди був самим слабким місцем будь-якого ноутбука, якщо мова не йде про SSD. От і в моїй моделі стояв звичайний HDD від Samsung з 5400 об/хв., та ще й з інтерфейсом SATA2.

Тому відразу постало питання про вибір SSD накопичувача, в підсумку я зупинив свій вибір на моделі Intel 520 series 240GB (ось ця модель, купував тут). Так як я вирішив не економити, то і SSD я теж взяв найшвидший на сьогоднішній день.

Ну ладно, похвалився і вистачить, тепер до суті посту – так як спершу я отримав ноутбук і встиг на ньому попрацювати і встановити необхідний софт, і тільки через тиждень мені доставили SSD, то я вже не хотів ставити систему заново, а вирішив зробити перенесення або міграцію з HDD на SSD.

Тут і почалося моє пригода, про яку я хочу розповісти, сподіваюся, це виявиться корисним для зіткнулися з аналогічною ситуацією.

Підготовка до міграції Windows 8

Отже, вихідна позиція – у нас є ноутбук (або стаціонарний комп, не принципово) з встановленою Windows 8. Це, до речі, дуже важливо, тому що якщо б стояла Windows 7, то ніяких пригод і труднощів у мене не виникло. Все це добро розташовується на HDD накопичувачі, швидше всього за обсягом він значно більше, ніж майбутній накопичувач SSD. У мене був на HDD 1тб і SSD на 240гб, але тут важливіше не обсяг, а зайняте місце інформацією. Будемо думати, що обсяг інформації менше, ніж об’єм SSD. Так само майте на увазі, що і твердотільні накопичувачі, як і HDD, мають підставу – розмір менше вказаного в специфікації, у мене з 240гб виявилося доступно тільки 223гб.

В запасі у нас має бути інтерфейс для підключення зовнішнього вінчестера SATA USB. До нього ми підключимо наш новенький SSD накопичувач і склонируем на нього інформацію. Клонувати необхідно всі розділи байт в байт, включаючи всі приховані області. Наприклад, у мене було аж 4 прихованих партіціі, одна з яких займає цілих 20гб – це розділ відновлення ноутбука до заводських налаштувань, його я теж вирішив залишити. У підсумку для мого користування залишилося тільки 200гб.

Отже, вихідні дані визначені, залишилася справа за малим – взяти і перенести інформацію з HDD на SSD – немає нічого простіше!

Вибір програми для клонування розділів з HDD на SSD

В голову відразу приходять назви, типу, Acronis True Image або Paragon Partition Manager. А ще я чув від одного, який здійснював аналогічну міграцію, що є спеціальні рішення. Так, рішення відразу знайшлося — Paragon Paragon Migrate OS to SSD. Круто, подумав я, — зараз все швиденько запилю і навіть встигну попрацювати.

Не тут-то було – виявилося, що жодна з цих програм не має підтримки перенесення встановленої Windows 8 🙁 Пригоди тривають. Я став шукати універсальні рішення — все швидко знайшлося, але це були зовсім хардкорні варіанти, в дусі створення двох Linux LiveCD, з допомогою яких пропонувалося послідовно виконати ряд операцій. При цьому якщо вихідний HDD гвинт розбитий на два логічних диска (наприклад, C:\ D:\, як в моєму випадку), то кількість необхідних операцій збільшувалася разом з їх складністю.

Мені це не сподобалося, дуже нетривіально і великий шанс запортачить що-небудь і в кращому випадку втратити час. Продовжив гуглити і натрапив на софтину, про яку жодного разу в житті не чув – Macrium Reflect. Мало того, що в Macrium є підтримка Windows 8, так ще вона і безкоштовна (а PRO версія має 30-денний тріал). Але нам вистачить і Free версії – завантажуємо за посиланням вище.

Програма дозволяє зробити клонування прямо з-під працюючої операційної системи. Це мені здалося не найкращою ідеєю – клонувати запущену систему. Тому є ряд причин, які я описувати не буду, та й вам це не треба. Тим більше, виявилося, ось тільки що, коли писав пост і вивчав Knowledgebase на сайті Macrium, що зробити це не вийде, так як програма побудована на WinPE 3.1 на базі ядра Win 7. З цієї причини нам доведеться працювати з LiveCD, благо Macrium Reflect сама створить диск і встановить потрібні драйвера. А ось цей rescue CD буде вже на базі WinPE4 з повною підтримкою самого сучасного заліза і навіть підтримкою USB3. Ось тут є мануал по створенню rescue CD, але я про нього не знав тоді, і вчинив по-іншому.

На жаль Macrium Reflect я видалив відразу після міграції, тому скріншотів не буде, але розібратися самому не складе труднощів навіть чайнику. Десь у верхньому меню знаходимо пункт типу «Create rescue CD» і слідуємо підказкам, там скрізь треба натискати тільки OK. Єдине, там треба буде вибрати завантажувальний середу — вибираємо WinPE4, а не Linux – програма скаже, що необхідно завантажити образ диска 1,6 гб. Погоджуємося і чекаємо закінчення завантаження, потім програма встановить якийсь Assessment and Deployment Kit для створення і запиливания образу диска. Знаходимо DVD болванку і програма запише образ на неї, чому-то в моєму випадку образ не захотів записуватися на флешку, але да ладно.

Тут в коментарях підказали, як можна зробити завантажувальну флешку, а не диск. Спасибі CORSO за його комент #comment-13765.

Диск створений, все відмінно. Ну тепер то вже точно не може ніяких проблем бути. Але я знову, забігаючи вперед, скажу – все непросто.

Завантаження системи з Macrium rescue CD і політика безпеки UEFI

Я марно перезавантажується ноутбук спочатку намагаючись викликати меню завантаження (зазвичай це меню викликається по натисканню F8 у момент завантаження), а потім навіть в BIOS виставив пріоритети джерел завантаження на користь CD-ROM, але і це не допомогло.

Поки розбирався, з’ясував, що Microsoft з якоїсь невідомої причини вирішили відмовитися від меню по F8. Його замінили хитрою махінацією: Викликаємо меню Win+C, натискаємо Параметри, Вимикання, а потім з затиснутою клавішею Shift натискаємо перезавантаження.

Далі нас чекає синій екран, ні, не екран смерті, а екран технічного обслуговування. Вибираємо: Діагностика – Додаткові параметри – Параметри завантаження. Це просто до вашого відома, нам це не знадобиться.

NB: Інтернети кажуть, що меню F8 можна викликати натисканням комбінації клавіш Shift+F8, але я не пробував.

Повернемося до нашої проблеми – я не зміг завантажитися з створеного rescure CD. В процесі мук я помітив що промайнула на екрані напис такого змісту: EFI DVD/CDROM (PLDS DVD-RW DS8A8SH) has been blocked by the current security policy, де в дужках вказана модель мого DVD-ROM. Справа в тому, що в Microsoft знову начудили – оберігаючи нас, тупих користувачів, від руткітів, які можуть бути запущені до завантаження ядра системи (досі не розумію, як таке можливо, але, мабуть, можливо, раз захист з’явилася) за замовчуванням заборонено завантажувати що-небудь крім самої операційної системи, виходячи з політики безпеки UEFI.

Щоб змогти запустити створений нами LiveCD необхідно зайти в BIOS і у вкладці BOOT знайти пункт, де написано UEFI і вибрати зі списку щось в дусі Legacy BIOS або будь-який інший пункт крім UEFI (зазвичай на вибір запропоновано тільки 2 варіанти, так що не помилитеся). Зберігаємо зміни і перезавантажуємося, якщо в налаштуваннях пріоритету завантаження в BIOS у вас стоїть пріоритет на CDROM, то LiveCD завантажиться сам, якщо ні, зробіть це.

Клонування розділів HDD на SSD за допомогою Macrium Reflect

Коли запуститься Macrium rescue CD ви побачите звичний робочий стіл і, здається, Macrium Reflect запуститься сам, ви побачите той самий інтерфейс програми, який бачили під Win8. І ось тепер можна через SATA USB підключити наш вінчестер SSD і натиснути кнопку оновити у верхньому меню програми. Інструкція по клонуванню доступна в базі знань Macrium, але я рекомендую подивитися відео-ролик, тут зовсім все зрозуміло.

Проробляємо все як на відео, тиснемо далі і чекаємо. Клонування з HDD на SSD може зайняти тривалий час залежно від кількості інформації на вихідному HDD. У мене це зайняло 1 годину і 18 хвилин. Коли все завершиться, можна перезавантажуватися, натискаємо в лівому нижньому кутку на червону іконку, там вибираємо вихід з rescure і тиснемо ОК. Комп’ютер перезавантажиться, відразу ж вимикаємо його.

Заміна HDD на SSD в ноутбуці і… Радість!

Сподіваюся, ви запаслися необхідними викрутками та інструментами – розбираємо свій ноутбук. Мануалів в мережі повно, погуглите, використовуючи поєднання слів «інструкція з розбирання», «чистка ноутбука», «розібрати» з назвою моделі. Всі відкручуємо, витягаємо HDD, на його місце ставимо SDD і все закручуємо назад.

Включаємо комп і просто офігіваємо від швидкості його завантаження! Я офігів – від моменту натискання кнопки включення до повного запуску Windows 8 в мене пройшло рівно 4 секунди! Ні, ви тільки уявіть! 4 секунди!!! Запуск програми відбувається так само як ніби у вас воно було вже запущено, просто вікно програми було згорнуто, а ви його знову розгорнули. Космічна швидкість. Напевно будь-який автоаматор зазнає такий же оргазм, якщо пересяде зі своєю старенькою Жигулі на, скажімо, Ferrari ENZO 🙂

Ось тепер всі наші муки позаду – міграція з HDD на SSD завершена!

Замість того, щоб витратити пару годин, як я планував, я убив на методі проб і помилок цілий робочий день. Тому й захотілося написати цей пост, щоб вам не довелося наступати на граблі. В той день я гугл як одержимий, я стільки не користуюся пошукачем за цілий місяць, скільки я мучив його тоді.

Висновок — надійність та оптимізація роботи SSD накопичувача

Що ж стосується питань надійності SSD накопичувачів, то суперечки точаться й донині. Існує купа мануалів і статей про оптимізацію системи під SDD та інші твіки – рекомендую ознайомитися з ними, деякі поради будуть корисні. Але особисто я не сильно переживаю з приводу надійності – наприклад, Intel збільшив гарантію на моделі накопичувачів 520 series до 5 років, а це щось та значить!

Так само інтернети повідомляють, що при клонуванні розділів з HDD на SSD можуть виникнути проблеми зі зрушенням осередків, що тягне за собою збільшення зносу накопичувача, а так само падіння його продуктивності. Для цього я рекомендую скачати і запустити софтину AS SSD Benchmark. Завантажуємо, запускаємо, тиснемо Start:

Якщо зліва зверху у вас скрізь OK – навіть не партеся, все пройшло гладко, ніяких проблем. Якщо ж ні – доведеться гуглити про те, як зробити вирівнювання осередків SSD – але це вже окрема історія.

На цьому все, дорогі читачі! Ось такий досвід я отримав на цьому тижні. Сподіваюся, це вам допоможе.

Задавайте питання в коментарях або діліться своїм досвідом.

З повагою, Олександр Алаєв