Привіт, хлопці. Ось уже майже два роки я нічого не писав в рубрику «Фото» на блозі, але сьогодні я просто не міг не написати, щось цікаве 😉 А чому? Тому що буквально тиждень тому, 18 жовтня, лідер світової цифрової фотографії компанія Canon анонсувала свою нову камеру, яка покликана стати флагманом – Canon EOS-1D X! Я дуже давно вже чекав оновлення лінійки 1D і, чесно кажучи, очікував побачити 1Ds Mark IV, але не тут то було! Я здивований і дуже потішений. Це дійсно прорив з тих пір як з’явився EOS 5D Mark II, який по праву можна було до цього анонсу вважати топовим фотоаппратом від Canon. До речі, 5D2 досі служить мені і Катрусі вірою і правдою ось вже близько 3-х років.

Коротше я просто не міг втриматися від огляду нової камери! Відразу варто сказати, що сама камера з’явиться в продажу тільки в березні 2012 року, а поки що можна тільки захоплюватися її характеристиками та можливостями, описаними в моєму огляді. Дані для огляду зібрані з різних іноземних джерел, переведені, структуровані, адаптовані і, власне, викладені нижче. Я постарався зібрати максимум інформації і все це забезпечити картинками, шкода тільки, ніде немає прикладів фотографій зроблених цим дивом в повному розмірі. До речі, більшість інформації взято з ексклюзивного інтерв’ю з Чаком Вестфолом, технічним консультантом Canon. Ну все, вистачить слів…

Фотоапарат Canon EOS-1D X є останнім і самим новим у професійної лінійки дзеркалок компанії. Його основна мета полягає в заміні як репортажних камер серії 1D, так і лінійку орієнтованих на студійну зйомку з високим дозволом 1DS. Як зазвичай це буває з оновленнями в цьому класі, зміни є дуже тонкими і специфічними, але завжди піднімають планку можливостей на новий рівень.

Найбільша зміна в специфікації Canon 1D X є його новий сенсор – 18 MP повнокадровий CMOS-датчик, здатний забезпечувати швидкість зйомки до 12 кадрів в секунду. Це досить великі зміни щодо 1D Mk IV (це являє собою відмову від меншого формату APS-H, який Canon раніше використовував у репортажних камерах), а так само зменшення кількості пікселів у порівнянні з серією 1DS. Однак, як Рік Берк (Rick Berk), технічний спеціаліст Canon USA сказав: «Якість — це щось більше, ніж просто дозвіл».

«Перехід від APS-H до повного кадру стало можливим завдяки датчику з більш швидким зчитуванням даних» — пояснює Чак Вестфол (Chuck Westfall), технічний консультант Canon USA – «Новий датчик має 16-канальныое, двопоточне зчитування, порівняно з 8-канальний, однопотокового конструкцією в попередньому поколінні чіпів.» Це дозволило компанії запропонувати поєднання великого сенсору (який має незаперечні переваги при зйомці в умовах поганої освітленості) для 1DS користувачів, з високою скорострільністю, якої потребують нинішні користувачі 1D Mk IV. «Стало очевидно, що настав час для Canon 1DX замінити всю лінійку 1D» — говорить Вестфол.

Всередині криються більш складні вимірювання сенсора. Перехід від датчика, використовуваного в 1D Mk IV, до нового 100000-пиксельному дає камері можливість набагато краще розуміти ситуацію, ця інформація надходить в систему автофокусування камери, щоб поліпшити якість спостереження автофокусу. Це не нова ідея (репортажні камери Nikon роблять щось подібне вже протягом кількох поколінь), але це розумний спосіб поліпшити систему, яка вже і так вражає своїми можливостями.

Зміни в системі автофокусування

Інша великі зміни — це спрощена настройка системи автофокусу. Canon 1D X йде від комплексу взаємопов’язаних користувальницьких параметрів, що визначають поведінку системи автофокусування як у попередніх моделях, замість цього пропонується шість налаштувань для різних умов зйомки (див. таблицю нижче). Кожен з них може бути налаштований на «Відстеження чутливості» (яка визначає, чи буде камера намагатися максимально дотримуватися спочатку обраної мети або ж буде починати фокусування на більш близькі предмети, якщо вони перекривають початкову мету), «Прискорення / Уповільнення відстеження» і автоматичний вибір точки автофокусування (яка визначає наскільки легко камера повинна переключатися з вибраної точки автофокусування).

Вестфол визнає складність попередньої системи фокусування, яка може перешкодити вам отримати максимальну віддачу від попередніх камер: «Користувачі в один голос говорили, що в 1D III і 1D IV люблять високоточну систему автофокусування, але вони хочуть більш простий спосіб отримати найкращий результат. Поліпшення в 1D III щодо 1D IV були і так дуже істотні, а тому, щоб зробити великий крок вперед, на цей раз нам довелося почати з нуля».

Передвстановлені настройки автофокусування Canon EOS-1D X AF, залежать від поведінки предмета:
1. Універсальний багатоцільовий 2. Продовжувати зйомку, ігноруючи перешкоди
3. Миттєва переорієнтація на що з’явилося перешкоду 4. Предмети, які швидко прискорюються або вповільнюються
5. Безладні (хаотичні) руху об’єкта 6. Предмети, які змінюють швидкість і рухаються хаотично

Крім того, щоб зробити цю систему більш доступною, Canon 1D X вперше має повністю нову систему автофокусування з часів EOS 3 в 1998 році. Нова 61-точкова система автофокусування з 41 високочутливими датчиками перехресного типу, які досить чутливі, щоб використовуватися з об’єктивами з максимальною світлосилою F5.6. П’ять центральних точок автофокусування подвійного хрестового типу, які активно працюють з лінзами зі світлосилою F2.8 і більше. Всі інші точки автофокусування чутливі до горизонтальних деталей з лінзами зі світлосилою більше F5.6, в той час як 20 з них (з двох сторін від країв датчика), виступають в якості хрестових точок для лінз з максимальною діафрагмою об’єктива F4 або більше.

Як і в Canon EOS 7D, вибір точки автофокусування може зводитися на групу місцевих точок. Поведінка системи автофокусування так само можна налаштувати в залежності від ситуації: покладатися тільки на автофокус, використовувати інформацію про кольорі при автофокусе або режим автофокусування з визначенням обличчя (face detection).

Про новий сенсорі

Коли запитують про істотну зміну в новій камері, Вестфол підкреслює, що кожен елемент камери був переглянутий і змінений, але в кінці все одно додає: «Якщо б мені все ж довелося виділити тільки одну найважливішу річ, я б сказав, що це сенсор. Для нас це абсолютно новий рівень якості зображення».

«Існує кілька речей, які ми беремо до уваги, коли думаємо про інтелект камери: номер один це рівень шумів. Ясна річ, що тепер рівень шуму набагато нижче, ніж в 1D Mk IV або 1DS III. Розмір пікселя більше, ніж у 1DS III або 5D Mark II (6.95 мкм, порівняно з 6,4) і різниця ще більш разюча, порівняно з 5,7 мкм в 1D Mark IV. Це те, що допомагає нам у плані зйомки при низькій освітленості і збільшує відношення сигнал/шум. З іншого боку, це нічого не робить, але розширює динамічний діапазон камери».

І ці поліпшення якості зображення дозволять Canon 1D X привернути до себе увагу користувачів 1DS, так і користувачів 1D. «Я думаю, що той рівень шуму, який запропонує нова камера це найкраще з того, що ми могли коли-небудь бачити. З більш «чистими» зображеннями люди будуть почувати себе більш комфортно, працюючи з повнорозмірними фотографіями. Не всім людям потрібні файли розміром в 21 MP, тому багато полюблять «ум» нової камери, і якість буде на достатньому рівні навіть для тих, кому потрібні величезні файли, які будуть досить «чистими» щоб використовувати їх у повному розмірі».

Зміни у зовнішньому вигляді

Тушка (Body) 1D X нагадує попередню лінійку камер 1D, але ретельне вивчення спричинило ряд змін. Найбільш важливим є, мабуть, другий джойстик на задній панелі, який гарантує, що всі функції залишаться доступними при використанні портретного режиму зйомки. Так само були встановлені дві пари кнопок поруч з об’єктивом для зручності використання при будь-якій орієнтації камери. Ці нововведення дозволяють використовувати такі функції як електронний датчик рівня або перехід до заданої точки автофокусування.

Крім того, камера отримала кнопку прямого доступу до режиму live view, кнопку ‘Q’, яка дозволяє відразу перейти в меню «швидких» функцій, а так само кнопка фіксації експозиції виділена як настроюється функціональна кнопка.

Збільшення продуктивності

Як ми всі й очікували, камера отримала значне оновлення, пояснює Вестфол: «Ви отримали два Digic 5+ процесора, які, за словами інженерів, в 17 разів швидше попереднього покоління процесорів Digic 4, що використовуються в існуючих моделях». Крім того, датчик вимірювань, з урахуванням збільшення складності і необхідності інтерпретації в системі автофокусування, отримав свій власний процесор Digic 4.

Таких обчислювальних потужностей буде достатньо, щоб більш якісно проводити корекцію лінз. В доповнення до корекції віньєтування, яка вже є в 1D Mark IV, профілі об’єктивів можуть бути завантажені з допомогою EOS utility, і камера зможе правильно обробляти геометричні спотворення і хроматичні аберації (по обом осях) в режимі реального часу. Ці коригування будуть опціонально і можуть бути задіяні роздільно.

Ще одна перевага великих обчислювальних потужностей в поєднанні з поліпшеною датчиком це розширення діапазону ISO: «Чутливість ISO на цій камері в стандартному діапазоні, який для 1D Mark IV йде до 12800 і 1600 на 1DS Mark III піднято до 51200. А розширений діапазон йде до 204800 — це може дати абсолютно нові можливості для деяких людей».

Ще одна нова опція пов’язана з обробкою – можливість знімати зображення з різною експозицією. Для цього доступні чотири комбінованих методів, які можуть бути використані для створення складеного зображення, як з послідовних знімків, так і з існуючого RAW файлу з додатковою експозицією.

І ще раз про швидкість зйомки

Більш швидкісний сенсор і великі обчислювальні потужності в поєднанні з новим карбоновим (з вуглецевого волокна) затвором і оновленим механізмом підняття дзеркала дозволяють здійснювати безперервну зйомку на швидкості 12 кадрів в секунду. Камера так само дозволяє знімати 14 кадрів в секунду при умові блокування дзеркала (і, отже, блокування фокусування) і збереження зображень у форматі JPEG. Затвор має гарантований термін служби 400 000 циклів – це на 30% більше, ніж у попередніх камер серії, навіть незважаючи на підвищені вимоги до швидкості зйомки. Так само Canon обіцяє більшу точність фокусування на високій швидкості роботи затвора.

По-перше, перехід від 10 кадрів в секунду до 12 не звучить так вже вражаюче, але це тільки до тих пір, поки ви не згадаєте, що тепер камера має більший сенсор, а це передбачає набагато більший хід дзеркала: «Скорострільність значно покращилася. Наші повнокадрові камери до цього моменту здатні запропонувати тільки 5 кадрів в секунду, в той час як 1D X може стріляти зі швидкістю 12 кадрів і навіть 14, якщо знімати в JPEG. Це означає тільки одне — з Canon 1D X ви будете мати повний кадр з відповідною якістю зображення і неперевершену швидкість».

Хай живе новий флагман

Звичайно, просто вміти знімати гарні фотографії недостатньо для камери такого рівня, тому EOS-1D X здатний знімати ще і відео. Не дивлячись на хэдлайнерские характеристики (1080p при 30, 25 і 24 кадру в секунду) вони не так вражають, але все одно стає зрозуміло, що Canon подбала також і про любителів знімати відео.

Canon 1D X пропонує два варіанти стиснення. «All-I» – дуже низький рівень стиснення, що забезпечує високу якість зображення і можливість редагування, але ціною величезного розміру файлів — 16 GB карта пам’яті зможе містити тільки 6 хвилин відео. Альтернативою є стандартне IPB стиснення, яке буде займати приблизно в 12 раз менше місця. Щоб подолати обмеження файлової системи карти пам’яті на розмір одного файлу (ліміт становить 4 Гб) у 1D X вперше передбачена можливість поділу одного великого цілого файлу на декілька, що дозволяє вести 29 хвилин 59 секунд безперервної запису.

Крім того, камера здатна відстежувати тривалість запису використовуючи стандартні методи. Так само тепер контроль запису звуку через мікрофон набагато покращено: 64-рівневий ручний контроль гучності і автоматичний фільтр для захисту від шуму вітру. Зрозуміло, так само можна відключити запис звуку при зйомці.

Вестфол вважає, що 1D X має можливості, які задовольнять і професіоналів: «Я думаю, що люди шукають баланс між вартістю і можливостями. Камери, які пропонують зйомку на швидкості 60 кадрів в секунду з гарною якістю стоять, як правило, дорожче. Але ми можемо запропонувати якість 720p при 60 кадрах в секунду за менші гроші».

«Люди, з якими ми маємо справу, в основному знімають з використанням 24 к/с, що відповідає стандарту. Є і камери, які, пропонуючи 60 к/с, не можуть досягти такого бітрейта, який пропонуємо ми. Багато з них обмежуються швидкістю 30 мбіт/с, в той час як ми досягли 50 мбіт/с. Це явна відмінність – і ми думаємо, що наш продукт тільки підігріє рух досягнутої планки вгору. Починаючи з цієї камери в центрі уваги було поліпшення стиснення відео. Інша можливість, яку наші користувачі просили, була можливість знімати довгі кліпи, і в цій моделі ми можемо знімати до 30 хвилин відео».

У списку усіх продуктів, який ми пропонуємо, дана модель займе місце флагмана: «Canon 1D X буде найбільш бажаним продуктом для людей, які хочуть знімати відео на дзеркальні камери».

Що ще?

Серед глобальних змін можна відзначити перехід до використання відразу двох CF карт пам’яті. Як і раніше вони можуть використовуватися як для дублювання один одного, так і для послідовного перемикання між ними. Однак ви не зможете окремо зберігати відео і фото на різні флеш-карти.
Оновлення в камері також поширюються і на переглянуту систему придушення пилу на сенсорі. Цю систему Canon охрестили системою другого покоління.

Інші зміни в 1D X це поява мережевого порту Ethernet 1000 Base-T. Що дозволить досягти більш високих швидкостей передачі даних, а так само можливість використовувати більш довгі кабелі (ліміт 100 м, а не 3,5 м для USB).

І остання новина – камера отримала нову електронну систему накладення у видошукачі (яка з’явилася починаючи з EOS 7D), що відповідає за відображення точок фокусування та інших індикаторів у видошукачі. Крім того, камера має, по суті, ті ж характеристики видошукача, що і в 1DS Mark III – величезна 0.76 x пентапризма зі 100% охопленням, що буде дуже знайоме користувачам 1DS, а власники 1D будуть дуже задоволені, після багатьох років використання обрізаного APS-H видошукача.

Ціна і доступність Canon 1D X

Так, хлопці, тепер про сумне — про ціну на це диво! За офіційними повідомленнями Canon новинка буде коштувати близько 6,800 $ в роздрібному продажі. За додатковою інформацією, в Японії ціна на рівні 7,640 $. Але ця інформація актуальна для буржуїв, але, на жаль, не для Росії. Я думаю, що у нас новинка буде коштувати близько 300000р. Так, ціна зовсім не надихає, але особисто я і не планую продавати свою нирку і міняти улюблений 5D Mark II. Ну і ще раз про дату виходу камери — орієнтовно березень 2012 року!

А тепер можете ще раз насолодитися видами нової камери зі всіх сторін!

Так само рекомендую подивитися наступні відеоролики присвячені Canon EOS 1D X.

Офіційний ролик від Canon, де все і без слів зрозуміло

Canon unlocks new possibilities for professional photographers with the EOS-1D X
(Canon EOS-1D X відкриває нові можливості для професійних фотографів) (на англ. мовою).

З повагою, Олександр Алаєв