Привіт, дорогі друзі. Можливо, зовсім несподівано я вирішив написати для вас і структурувати для самого себе відповідь на питання, а навіщо ж я ходжу на роботу, або, як деякі кажуть, працюю «на дядю»? Вже дуже багато разів я чув на свою адресу це питання від колег і друзів, у коментарях на блозі і в соцмережах, навіть на кожному співбесіді запитують, а навіщо ти до нас прийшов такий розумний…

Працювати на дядю чи на себе? Ось в чому питання…

Відповім як є. І може бути мій пост змусить деяких хейтеров (в даному випадку звертаюся до тих, хто ненавидить свою роботу і не розуміє, чому я люблю свою) переглянути своє ставлення до роботи. Проте моє оповідання буде обмежено рамками роботи в сфері IT, бо, не дивлячись на мій настрій, я не бачу плюсів у тому, щоб працювати вантажником — розуму і знань це не додасть, авторитетності теж, а про резюме взагалі мовчу. Але ось до веб-майстрам, сеошників, маркетологів, програмістів, дизайнерів та ін спеціальностями, результат роботи яких можна побачити і оцінити, все дуже навіть чудово підходить. Отже…

Почнемо, мабуть, з того, що саме викликає питання і здивування у людини, яка дізнається, що я працюю на дядька.

Зазвичай присутні такі тези: треба рано вставати, збиратися, куди їхати, все за розкладом, на роботі треба працювати, тебе змушують, контролюють, а потім дрочать за фэйлы, і, звичайно ж, немає часу на свої справи і т. д. З половиною пунктів не можна не погодитися, що такі умови найманої праці, але ці «незручності» компенсуються вашою зарплатою, розмір якої залежить від ваших умінь і кваліфікації. До речі, до питання про тупих колег, нудних завданнях і начальниках-навіжених, я вважаю, що чоловік сам винен, що зібрав навколо себе ці неприємності.

Де-то тут виникає переломний момент. Навіщо терпіти ряд незручностей за скромну компенсацію, в той час як можна ті ж гроші (тисяч 30 000 в кращому випадку) заробляти, створивши десяток говносайтиков або виконуючи три нудних проекту на фрілансі в місяць. Але ж зате можна вночі не спати, прокидатися після обіду, бухати з друзями в будь-який день тижня – круті перспективи, чи не правда? Причин вибрати такий шлях я бачу кілька – недостатньо знань, щоб знайти дійсно цікаву високооплачувану роботу і/або просто подобається вести даремний спосіб життя. Цей приклад взятий не зі стелі, а з реального життя. Я впевнений, якщо хтось вирішить тут посперечатися, то спір розгорнеться навколо суми заробітку. Ну нехай не 30, а 50, 100 або навіть 300 тисяч – що це змінює?

На сьогоднішній день я вибираю інший шлях. І дозвольте розповісти про ті плюси, які я знайшов для себе в роботі за наймом.

Головний і основний плюс – це досвід!

Це те найважливіше, заради чого я готова терпіти певні «незручності». Працюючи як фрілансер, у вас не буде навіть шансу попрацювати з найбільшими компаніями і брендами, які не те щоб з фрілансерами, але навіть з підрядниками в особі великих організацій не працюють. А будучи в штаті співробітників, які можна отримати не тільки досвід безпосередньої роботи над проектом, але зрозуміти, як і чим живе проект всередині, взяти участь в розвитку, і вплинути на майбутнє цього проекту.

З особистої практики я можу відзначити мою трирічну роботу в чудовій та чудової компанії «СКБ Контур». Я мав щастя працювати з такими проектами як «Конутр Екстерн», «Диадок», «Бухгалтерія Контур» (екс проекти «Ельба» і «Еврика»), «Засвідчувальний Центр» та ін. Не меншим щастям було знайомство з людьми, які там працювали або працюють до цих пір, це безцінне!

Компанія дуже багато мені дала, і я віддавався роботі. Залишаючи компанію, я знав, що залишив після себе найкраще, мені не соромно буде сказати, що це я «сеошил», гордо піднявши голову. А ще це дуже рідкісний приклад організації, де «незручностей» майже немає, де спочатку все будувалося заради комфорту співробітників. Ви коли-небудь вставали рано вранці в понеділок з думкою «Ура! Нарешті на роботу», а затримуючись в п’ятницю ввечері, йшли додому з думками «От блін, попереду цілих два дні вихідних, а я вже хочу на роботу»? Я – так! При цьому я не задрот, вдома мене чекають кохана дружина і донька, у нас є друзі та розваги нам не чужі. І щоб не бути голослівним, подивіться мій давній пост під заголовком «А ось як ми працюємо».

Амбіції – а чому б і ні!

Не маючи позитивних результатів на попередньому місці роботи, я б не влаштувався в «Контур», так само як не влаштувався б після «Контуру» SelimS. А гарне резюме ще нікому не завадило жити (до речі, я недавно писав про те, як скласти круте резюме IT фахівця). Можна поставити собі амбітну мету – працювати в самій краще компанії (що це за «найкраща компанія» ви повинні визначити для себе самі) і йти до цієї мети – вперед і тільки вперед! Бути першим або кращим в чомусь- це вмотивовує на досягнення високих результатів.

Поєднувати приємне і корисне неможливо? Це можливо!

Я успішно поєдную діяльність по своїм проектам ось вже на третьому за рахунком місці роботи. Це не означає, що замість виконання своїх обов’язків я «граю на два фронти», це означає, що я просто все встигаю. Типу такий відмазався на випадок якщо начальство буде читати ))) На першій роботі я почав вести цей блог alaev.info не забивав і на інші свої проекти, коли змінив роботу, теж нічого не закинув. Більше того скажу, на світ з’явилася програма FastTrust, були створені два мобільні додатки під iOS і Android, а два тижні тому ми запустили веб-сервіс CheckTrust. Мені здається, що я не менш успішний, ніж ті, хто займається «своєю справою», адже і я займаюся своєю справою і прокачиваюсь відразу в декількох напрямках.

Геть пафос!

З іншого боку є дійсно більш приземлені речі, які не дозволять повноцінно працювати вдома, навіть якщо ви цього захочете. Принаймні, для мене ці пункти, набагато більш значущі, ніж весь пафос, сказаний вище.

Вдома складно зібратися і зосередитися, хтось або щось обов’язково буде відволікати. Якщо живеш один або з батьками, то проблем взагалі ніяких немає. Я в часи студентства міг днями і ночами сидіти і працювати над проектами і мені ніхто не заважав. Але все міняється, зараз я в іншому становищі, і у нас є дитина, а це автоматично не дає можливості планувати. Вдома взагалі почуваєш себе вільніше, а це не завжди сприяє продуктивній роботі. У всіх по-різному, але у мене ось так – і це аргумент!

Є варіант знімати офіс, або є прикольне слово «коворкінг» — але я поки що себе в цьому не бачу. Якось приємніше, коли за перебування в офісі не ти платиш гроші, а навпаки – тобі платять 🙂

Безумовно, працюючи за наймом, автоматично втрачаєш багатьох можливостей: відпочити в будь-який момент, поїхати закордон, коли захочеться, та взагалі що завгодно і без будь-якого контролю та формальностей. Відпочивати потрібно, але і бажання отримувати новий досвід, обмінюватися ними з колегами і вирішувати нові цікаві завдання теж в пріоритеті.

Одного разу я передумаю і покину «дядю», але коли це буде, ніхто не знає, але в той момент я обов’язково згадаю про даний пост і буду дивитися на нього з посмішкою…

А ще поки я писав цей досить дивний і сумбурний нарис, я зміг чітко сформулювати моє ставлення до своєї роботи.

Не робота вибирає мене, а я вибираю роботу!
Працюючи на дядька, я працюю на себе!

Сподіваюся, ви зрозумієте ці слова саме з тим змістом, який я в них заклав.

Дорогі друзі, ще раз прошу звернути увагу!
Все, що сказано вище — це лише мій суб’єктивний погляд на речі. Я нікого не засуджую і ні до чого не примушую. Я написав про те, що я бачу і що я бачу зі своєї дзвіниці. Ви можете зі мною не погодитися, і тим цікавіше мені буде прочитати ваш відгук у коментарях, адже, можливо, саме мені треба переглянути свій погляди на життя і терміново щось змінювати.

Тому, будь ласка, включайтеся в обговорення, будемо шукати істину 🙂

З повагою, Олександр Алаєв