Привіт, друзі. Сьогодні зовсім нетиповий для мого блогу пост – так, він про фото, але це не огляд фототехніки, як раніше, а про техніку зйомки. По-друге, це подвійно не мій пост – це переклад популярної публікації з забугорного сайту, але перевів її не я, а мій колега Ян. Ян професійний фотограф у всіх сенсах цього слова, фотографія – це його життя, і він заробляє цим ремеслом собі на життя. Раз Ян переклав цю статтю, значить вона гідна вашої уваги.
І ще один дрібний нюанс – я давно пропонував Яну завести свій блог, де б він писав про фотографії, ділився своїми секретами і, власне, фотографіями. Цей пост на моєму блозі, це черговий натяк, який покаже, що подібні замітки викликають інтерес з боку читачів. Давайте підтримаємо пост ретвитами і лайками, висловимо своє «спасибі». Отже, приступаємо!

Ефект тілт-шифт — останній штрих у творі мистецтва, який ось-ось зійде з екрану Вашого смартфона на простори фотосоцсети. Він може перетворити звичайний знімок у шедевр, а може і в кашу — все залежить від того, наскільки доречно Ви його використовуєте.

Для непосвячених скажімо, що тілт-шифт, це, взагалі-то, назва типи об’єктивів, у яких одна половинка зміщується відносно іншої. Професійні фотографи використовують такі об’єктиви щоб підкреслити різкістю якусь певну площину в знімку (не обов’язково вертикальну або горизонтальну, і навіть не в двох вимірах, а в трьох), або для збільшення ефекту мінімальної глибини різкості. Ефект від використання такого об’єктива лише імітуються в Instagram, з допомогою градієнтного розмиття, так що природно, що фоторедактор нічого не знає про глибині (читай — тривимірності) Вашого знімка.

Тому, спрощений, але все ж досить потужний інструмент може сильно допомогти Вам у справі залучення уваги глядача до визначеної деталі на знімку, якщо буде використовуватися з розумом.

7 простих правил використання Tilt-Shift

Не втрачайте хвіст удачі — засвойте ці маленькі підказки і в один момент Ваші хипстерские фотки стануть ще крутіше і трехмернее, а лайків ще більше!

Шукайте вертикальні і горизонтальні осі-розділювачі

Перше правило лінійного тілт-шифт в Instagram — знайти чітку грань розділяє між переднім і заднім планами (об’єктом і фоном). Це допоможе об’єкту, який буде «у фокусі», як би відокремитися від фону і вийти на дійсно передній план.

В редакторі Instagram тілт може бути не обов’язково строго вертикальним або горизонтальним, але і по діагоналі, лише б це була чітка нічим не розділена грань.

У цьому прикладі, вертикальна межа — межа знака, і знак на передньому плані явно у фокусі, коли вся інша частина заправного автомата виявилася розмитою.

У прикладі праворуч — вивіска — об’єкт фотографії, діагональ вивіски і є межею. Небо і асфальт «поза фокусом».

Часто, різниця між відмінним знімком з тілт-шифт і «кашею» — всього лише в порушенні фотографом «граней», осі, по якій проходить розмиття.

На перший погляд, на цій фото станції Пенн Нью-Йоркського метро, ясно проситься горизонтальна вісь для тілт-ефекту. Ми хочемо, щоб люди були «переднім» планом, а стіни станції — «заднім».
Але на знімку — драбина, яка «ламає» горизонтальну лінію. Перила вийшли частково розмито, зате люди, які знаходяться за ними — «у фокусі». Це ламає ілюзію глибини простору, яку тілт-шифт покликаний створювати.

У цьому прикладі у нас чіткий суб’єкт на «передньому плані» — хлопчик Джэвис. Однак немає чіткої лінії від краю до краю кадру, за якою можна було б покласти тілт-шифт. Результат — непоказне полі різко зображуваного простору, і фотографія, звичайно, виглядає безглуздо.

Чітко визначте, що є переднім планом, а що — заднім

Тілт-шифт можна використовувати для виділення об’єкта як на передньому плані, так і на задньому, якщо говорити в термінах відстані від точки зйомки. Незалежно від розташування об’єкту зйомки, наша мета — визначити чітко, що в першу чергу має привернути увагу глядача.

Незважаючи на те, що короб світлофора насправді розташований далі, ніж його побратим, щодо фотографа, ефект тілт-шифт дозволяє сконцентрувати увагу глядача саме на ньому.

Глибина різко зображуваного простору некоректна, якщо чітко слідувати фізики, але картинка цілком має право на існування.

Подбирайтесь розмиттям як можна ближче до межі, але не захоплюйте її

Доведеться потренувати пальці, щоб навчитися чітко вирівнювати кордону розмиття і «осі» на зображенні так, щоб не перетинати їх. Тілт-шифт Instagram має досить різкі межі.
«Залазьте» розмиттям на межі, але зовсім трохи, акуратно. Залізете трохи більше ніж треба — і ефект зруйнований.

Використовуйте кругової тілт-шифт на круглих об’єктах

Здавалося б, яка элементарщина, але використання кругового ефекту на круглих предметах — як каструлька на прикладі праворуч — найкращий вибір з двох можливих.

Дуже важко відокремлювати від фону об’єкти зі складною формою. Можна спробувати залишити зазори між об’єктом і межею початку дії ефекту. Фігурка на столі мого колеги не дуже-то має формою до застосування ефекту.

Ізолюйте дуги

Раптово кругової тілт-шифт дозволяє працювати не тільки з повними кругляком.
Розширюйте радіус ефекту, як би за межі екрану, щоб відрізати фон від об’єкта, що має форму дуги.

Це не дуже точна наука — дуга, описувана фонтаном на прикладі ссправа не сильно точно збігається з круговим розмиттям Instagram. Але кольори фону та об’єкта досить близькі, і добре підтримують ілюзію.

Виділяйте некруглый об’єкт на однорідному фоні

А ось і виключення з правила «кругле тільки для круглого». Якщо Ви виділяєте об’єкт зі складною формою, коли він розташований на однорідно залитому тлі, як наприклад, рівномірно пофарбована стіна, або небо, — то ефект спрацює! У таких випадках можна навіть спеціально переміщати суб’єкт зйомки на потрібний фон, але частіше, звичайно, простіше зміститися фотографу, трохи змінивши кут зйомки.

На прикладі зліва — моя колега Крістін, і її голова знаходиться якраз на тлі рівномірної білої стіни. Ефект накладено так, що легко вибив з різкості комп’ютери і інші офісні штуки, привертаючи увагу глядача до дівчини. Таким чином, практично неважливо, де кільце нерізкості закінчується, якщо воно не торкається обличчя дівчини або монітори поблизу.

На фотографії з гравцем в покер (праворуч) ми можемо не боятися зіпсувати знімок, зрушуючи «за фокус» ігрові фішки, оскільки правіше фішок — фон з білої стіни.

Так що сміливо залишимо гравця (і його скотч) у фокусі, розмірковують над черговою ставкою, яка повинна переломити хід гри.

А ось і славний песик Франклін, чия шерсть досить однорідна, щоб ми могли з допомогою кругового тілт-шифт виділити морду (начебто, круглу з цього ракурсу), таким чином, щоб вуха і тіло вже були поза фокусом. І якщо постаратися не зачепити шматок підлоги і не залишити його в неразмытым, вийде ефект, ніби пес засунув свій ніс прямо в площину фокуса дуже матриці й об’єктива.

Це миле фото дівчинки Джуліанни майже вибився в шедеври. Темний фон МАЙЖЕ ідеально розташовує до того, щоб бути в расфокусе, але неоднорідна текстура на стіні і пляшечка з водою на передньому плані влізли на межу переходу від різкості до розмиття і спроба не зарахована.

Якщо сумніваєтеся — не треба

Іноді неможливо встояти і не навернути ще кілограмів родзинок у вигляді тілт-шифт до кожної Вашої фотографії в Instagram. Але найчастіше ці фотографії не потребують в такому ізюмі. Якщо Ви не знаходите чіткої осі кола, чіткого відокремлення переднього плану від заднього, або Вам не вдається відокремити задній план від переднього, не порушуючи фізику глибини різкості, просто відмовтеся від цього ефекту.

В кінці кінців: якщо Ви зробили все правильно, ніхто не помітить, що Ви це зробили 🙂

Як і з усіма шедеврами, якщо все виконано правильно, ніхто навіть і не помітить, що ви застосовували якісь технічні хитрощі. Не потрібно прагнути до того, щоб фотографія виглядала як оброблена тілт-шифтом. Потрібно прагнути до того, щоб фотографія виглядала чудово. Подумайте про скромність в наступний раз, коли з-під Ваших рук буде виходити наступний шедевр.

БОНУС-СЕКЦІЯ: Який краще застосувати фільтр?

1. Amaro

Техніка: Высветленный центр, невеликий зсув експозиції.

Ефект: Збільшена експозиція додає світлості знімку, як би додає світла на сцені, тому іноді фото може виглядати різкувато.

Коли використовувати: Чим темніше вихідна фотографія, тим більше виражений ефект. Використовуйте Amaro щоб надати фотографії постарілий вигляд, як якщо б Ви залишили відбиток на сонці тривалий час.

2. Rise

Техніка: Невеликий зсув експозиції вгору, теплий баланс білого, жовтуватого відтінку.

Ефект: Фільтр додає золотого світіння, і робить картинку м’якше, більш проникливою.

Коли використовувати: На великих портретах, щоб надати шкірі молодий вид, прикрасити дійсність.

3. Hudson

Техніка: Высветленный центр, підняті тіні і точка чорного, холодний відтінок.

Ефект: Фільтр змінює світ на фотографії, роблячи його блакитно-крижаним. Фото ліворуч цілком могло бути знято теплим весняним днем, але оброблене фільтром виглядає морозним.

Коли використовувати: На вуличних знімках, особливо на фотографіях архітектури, щоб отримати модну нині вібруючу холодність.

4. X-Pro II

Техніка: Виньетированные кути, високий контраст, трохи золотий відтінок.

Ефект: Своїм високим контрастом фільтр додає яскравості кольорів, у той же час віньєтка надає модний вид обробки Фотошопом, або використання старої светосильной оптики.

Коли використовувати: X-Pro II надзвичайно універсальний, так що використовуйте його в різноманітних ситуаціях, і для драматичних вуличних знімків, і для композиційно складних портретів.

5. Sierra

Техніка: Піднята експозиція, низький контраст, высветленный центр.

Ефект: Цей фільтр впорскує деякої туманності в знімок, майже, як якщо б Ви опинилися у сні.

Коли використовувати: Sierra може з легкістю вибілити шкіру, так що прибережіть для безцінних портретних моментів, або для загадкових пейзажних знімків.

6. Lo-Fi

Техніка: Висока насиченість, теплий баланс білого.

Ефект: Такий же, як якщо б Ви кликнули на кнопку АвтоУлучшение в який-небудь зубожілій програмі обробки фотографій. Додає сильної насиченості кольорів і робить тіні яскраво вираженими.

Коли використовувати: Порнографичные фотки їжі. 🙂

7. Earlybird

Техніка: Віньєтування кутів, теплий баланс білого, відтінок сепії.

Ефект: Це той самий ефект, про який відразу думаєш при словосполученні старовинні американські фотографії. Червоно-золоті тони пробуджують спогади про минувшину, а віньєтка додає драматичності і акцентує увагу на центрі кадру.

Коли використовувати: Портрет курця сигари або груповий знімок чомусь невеселі хіпстерів.

8. Sutro

Техніка: Затемнені краю, драматично-контрастні тіні і світла.

Ефект: Додає зловісної тональності практично кожному знімку, комбінуючи багатство палітри і готичності.

Коли використовувати: наступного разу, коли в об’єктив Вам попадуться вампіри.

9. Toaster

Техніка: Высветленный центр, виньетированные краю, щербетовый відтінок.

Ефект: Незважаючи на те, що багато фільтри Instagram виньетируют, Toaster настільки затемнює краю, що робить Ваше фото мегадраматичным, состарівая і випалюючи знімок.

Коли використовувати: Коли Вам треба виділити об’єкт або суб’єкт в центрі, а тілт-шифт не справляється з цим завданням, або його неможливо використовувати.

10. Brannan

Техніка: Металевий відтінок, високий контраст, переэкспонирование.

Ефект: Фільтр насичує яскраві кольори, приглушаючи ненасичені. Додає сепийный ефект, а-ля фото 19 століття.

Коли використовувати: Відмінно підходить для створення драматичного тіньового малюнка, неважливо, пейзаж це або велика деталь.

11. Inkwell

Техніка: Насиченість кольору — нуль.

Ефект: Чорно-біле. Просто.

Коли використовувати: З різкими тінями і грою світла. Наприклад, особливо підходить для фотографування канделябрів. =)

12. Walden

Техніка: Переэкспонирование, жовтий відтінок.

Ефект: Насичує приємним, загадковим світінням знімки, особливо ті, на яких багато світла.

Коли використовувати: При фотографуванні немовлят.

13. Hefe

Техніка: Злегка виньетированные краю, високий контраст, висока насиченість.

Ефект: Схожий на Lo-Fi, але трохи менш яскравий. Додає соковитого, але затишного настрою знімку.

Коли використовувати: В приміщенні і на вулиці для додавання соковитості і без того яскравим кольорам.

14. Valencia

Техніка: Переэкспонирование, теплий баланс білого.

Ефект: Приглушене настрій, але без повного вимивання кольору.

Коли використовувати: Використовуйте для витонченого, античного настрої, навіть при фотографуванні великих об’єктів. Для фотографії цього особняка фільтр відмінно підійшов, передаючи вік будови, при цьому, підкреслюючи його делікатні кольори.

15. Nashville

Техніка: Злегка піднята експозиція, низький контраст, теплий баланс білого, відхилення точки чорного в синій.

Ефект: Додає приємний пастельний відтінок знімку, як якщо б його зробили через легкий серпанок.

Коли використовувати: На романтичних знімках, яким хочеться додати вінтажний вид.

16. 1977

Техніка: Переэкспонирование, крановатый відтінок.

Ефект: Рожеві тони, і шовковистий вигляд, як ті самі знімки, які ваші батьки знімали в 70х «на пляжі» =)

Коли використовувати: Фільтр іноді віддає картинку плоскою, тому використовуйте його для деталізованих, повних тривимірної глибини сцен.

17. Kelvin

Техніка: Висока насиченість, теплий баланс білого.

Ефект: Один з найбільш складних фільтрів в роботі — застосовуючи його до знімка Ви або отпрянете у відразі, або запрыгаете від захвату. Швидше, це фільтр із серії «бабине літо», оскільки надає знімку полуденний рум’янець.

Коли використовувати: На знімках з величезною кількістю світла, на фотографіях, які потребують теплом і розслабленому настрої.

18. Willow

Техніка: Недоэкспонирование, высветленный центр, віньєтка, низький контраст в тінях.

Ефект: Трохи пошарпана чорно-біла фотографія, зроблена на вінтажну ручну камеру, і недопроявленная в прострочених проявителе.

Коли використовувати: Для фотографій друзів у подорож на фоні Ейфелевої вежі, або Пізанської похилою споруди, або вуличок Праги. Але обов’язково в хороших погодних умовах.

19. Mayfair

Техніка: Висока насиченість, теплий баланс білого, высветленный центр, високий контраст в тінях.

Ефект: Досить примхливий фільтр, що насичує кольори, додаючи до них жовтуватий відтінок.

Коли використовувати: Не підходить для великих портретів і темних знімків, зроблених в приміщенні. Для додання фотографії драматичного відчуття останнього дня літа.

That’s all, folks!

Вільний переклад статті How to Master Instagram Tilt-ShiF виконав @Beast2537 — фоловьте його, він ще й не таке вміє!

На це все, дорогі друзі.
Не забувайте робити ретвіти і ставити лайки. Фоловьте Яна в Твіттері і Инстаграме — і там і там його нік @Beast2537.

Якщо вам цікаві пости про техніках фотографії, дайте знати в коментарях, а я домовлюся з Яном, щоб він частіше ділився з нами «полезняшками». А може бути він нарешті-то заведе свій блог, про це я обов’язково вам повідомлю!

З повагою, Олександр Алаєв